Sabır, sabır, sabır..

Niye her fırsatta, hep aynı ayetleri okuyoruz, hiç düşündünüz mü!? Fatiha’dan sonra namaz içinde okumanın dışında en çok okuduğumuz sure, “asr’a yemin olsun ki!” diye başlayan...

Niye her fırsatta, hep aynı ayetleri okuyoruz, hiç düşündünüz mü!? Fatiha’dan sonra namaz içinde okumanın dışında en çok okuduğumuz sure, “asr’a yemin olsun ki!” diye başlayan “vel asr!” suresi. Burada mücerret olarak “zaman”a bir gönderme olduğu gibi, ahir zaman peygamberine gönderilen bir vahiy olarak, “zamanın sonu”na bir gönderme de olabilir. Biz ahir zaman peygamberinin ümmetiyiz. Acaib ve garib hadiselerin yaşanacağı bir döneme işaret edilir.

Mehdi ve Mesih beklentisi içinde olanlar, kıyamet savaşı, Deccal, kitapta yazılanlardan Yecüc-Mecüc, Dabbetül Arz ve Sekine’nin sebeb olacağı büyük çalkantıdan söz etmiyorlar ve sonrası zaten insanın gözünü yuvasından fırlatacak bir dehşeti anlatır.

Burada dinin muhafazası, ateşi elde tutmayla kıyaslanır. Kurtuluşa erecek olanlar Hz. İbrahim’in ayak izinden yürüyen, sözü edilen, atıldığı ateşi gül bahçesine döndüren olayın hanif kahramanı olanlar olacaktır. İşte onlar “Asra yemin olsun ki, insanlar hüsrandadır. Öyle ki, iman edenler, ameli salih işleyenler, sabredenler ve sabrı tavsiye edenler müstesna”..

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cennetten arsa satmak 07 Aralık 2021 | 1.355 Okunma Siber cennet, siber cemaat, siber cami 06 Aralık 2021 | 1.136 Okunma Yeni dünyada para ve Medyen halkı 05 Aralık 2021 | 1.145 Okunma Mikro faşizm 04 Aralık 2021 | 566 Okunma Ölçü, tartı ve para 03 Aralık 2021 | 1.506 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar