Operasyon başladı

Uzun zamandır Ankara’nın dile getirdiği güvenli bölge için harekete geçildi.Önce bu bir savaş değil, operasyon. TSK’nın karşısında bir ordu yok. Bir örgüte karşı yapılan operasyon var.

Bu operasyon PYD ve DAEŞ’e karşı. Operasyona Suriye Milli Ordusu da destek veriyor. 

Türkiye; İngiltere ile birlikte Irak’ın garantörü ve Suriye’de Türkiye’nin sınır bölgesindeki yerleşik Türkmenler ile ilgili vesayet hakkımız var. Suriye’nin garantörleri ise İngiltere ve Fransa arasında yapılan Sykes-Picot anlaşması ile belirlenmiş ve burada Fransızların belirleyici rolü olsa da, ülkede Rusya, ABD ve İran da var.

Bu operasyon aynı zamanda Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumaya yönelik bir operasyon. Bu bir; iki, bölgedeki sivillerin güvenliğinin sağlanmasına yönelik güvenli bölge oluşturulmasına yönelik. Bu aynı zamanda hem Türkiye’ye, hem de batıya doğru yeni bir göç dalgasını önlemeye yönelik. Ve tabii, aynı zamanda Türkiye’nin sınır güvenliği ve terör saldırılarına yönelik bir operasyon.

Bölgede terör kampları ve sivil yerleşim bölgeleri yanında, bir düzine gibi Amerikan askeri tesisleri bulunuyor ve bu tesislerde çok miktarda silah, mühimmat, araç-gerek, roket bulunuyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Korona, tarım ve hayvancılık üzerine 31 Mart 2020 | 3.043 Okunma Galat-ı meşhur.. 30 Mart 2020 | 4.488 Okunma Ah Livaneli ah 29 Mart 2020 | 9.523 Okunma Ey “iman edenler” iman ediniz! 28 Mart 2020 | 4.719 Okunma G. Fu Gao ve EVENT 201 27 Mart 2020 | 4.301 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar