“Ne varlığa sevinirim, ne yokluğa yerinirim!”

Yeni Akit Gazetesi Yazarı Abdurrahman Dilipak'ın bugünkü (09.05.2022)''“Ne varlığa sevinirim, ne yokluğa yerinirim!”'' başlıklı yazısı.

İnsanlığın geldiği hale bakar mısınız, herkes BEN diyor. Her şey kendinin olsun istiyor. BEN diyen, sadece kendisi ve kendisi gibilerin BEN’idir. Onların dışında kocaman bir dünya var ve o BEN diyen kişi “öteki” dediklerinin “ötekisi”dir. 

Herkes “öteki”dir aslında. 

“Öteki”ne karşı kendini merkeze koyanlar, hem dünyada, hem ahirette yalnızlık çekecekler. “Biz” derken bile BEN diyorlar aslında.

Benim sana uzaklığım, senin bana uzaklığına eşittir. Burada eşitiz de, asıl soru şu: Kim Hakk’a, hakikate daha yakın. Onun için yüzümüzü Hakk’a dönmemiz ve Hakk’ın penceresinden kendi nefsimize bir bakmamız gerek. Aslında aklımızla ruhumuz ve nefsimiz arasındaki farkı ölçmeden biz kimiz buna karar vermemiz zor. Onun için “Nefsini bilen Rabbini bilir” denmiştir. Bu anlamda insan ya Rabbinin sevgili kuludur, ya da şeytanın böbürlenen uşağı.

Şimdi hepimiz kendi nefsimize, piyasaya, siyasete, bürokrasiye, ülkemizin, bölgemizin, dünyanın haline bakalım.. Görünen o ki, halimiz hiç de iç açıcı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Göçmen krizi 14 Mayıs 2022 | 1.253 Okunma Günah keçisi aramadan 13 Mayıs 2022 | 1.409 Okunma Himmet mi, buğday mı?                               12 Mayıs 2022 | 1.397 Okunma Obez bir toplum olduk 11 Mayıs 2022 | 880 Okunma Uyarı-yorum! 10 Mayıs 2022 | 2.017 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar