Hak merkezli düşünmek

Yeni kuracağınız partide, ayrılmayı düşündüğünüz partiden daha temiz insanlar mı bulacaksınız?! Ya da öbür tarafa soralım, bu kişileri dışlıyorsunuz da, içinizdeki birçok...

Yeni kuracağınız partide, ayrılmayı düşündüğünüz partiden daha temiz insanlar mı bulacaksınız?! Ya da öbür tarafa soralım, bu kişileri dışlıyorsunuz da, içinizdeki birçok kişi bunlardan daha güvenilir, daha sadık ve daha mı akıllı! Hiç sanmam..

Seçim sonuçları ortada. Dışarıdan seçmen ithal edecek halimiz de yok. Bu durumda, ya sandığa gitmeyenleri ikna etmeniz gerek; ki, onların kim olduklarını tam olarak bilmiyoruz. Sandığa giderse kime oy vereceği de belli olmaz. Bir şekilde tercihini belli edenlerin dağılımı da sandık sonuçlarına yansımış durumda. Eğer bunları ikna edip yanınıza alamazsanız, bu sonuç değişmeyecek.

Onları meydan okuyarak, tehdit ederek, karşı tarafın yanlışlarını anlatarak, geçmişte yaptıklarını anlatarak buraya geldiniz. Bunları tekrar tekrar anlatarak varacağınız yer daha farklı olmayacak.

Aslında kendimizi anlatmak kadar, seçmeni dinlemek de gerekiyor. Monolog değil diyalog..

Seçmen, siyasilerin veli-i nimetidir. Siyaset vekalet müessesesidir. Eğer toplum sizi istemiyorsa yapacak bir şey yok. Tehdit ederek ya da zorla işbaşında kalamazsınız. İnsanlar farklı bir inanç ve dünya görüşündense de onları ikna edemeyebilirsiniz. Onlar da size oy vermeyebilir. Peygamberler de benzer durumlarla karşılaştılar. Bizim siyasetimiz HAK merkezli olmak zorunda. Millet de yöneticiler de bu merkezden saparsa, sonuç felakettir. Herkes birbirini Hakka çağırarak ancak sulh ve selamete ulaşabilirler. Değilse kapak tencereye uymuyorsa oyun bozulur, tencere yuvarlanır ve kapağını bulur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Vefa 17 Ekim 2021 | 516 Okunma Sivil, siyasal, STK vs. 16 Ekim 2021 | 724 Okunma Asiye tatile çıkabilir mi? 15 Ekim 2021 | 2.016 Okunma Çocuklarınıza mukayyet olun 14 Ekim 2021 | 1.731 Okunma Bir işin içinde herkes varsa 13 Ekim 2021 | 2.549 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar