CHP nereye koşuyor?

Yeni Akit Gazetesi Yazarı Abdurrahman Dilipak'ın bugünkü (25.07.2022)''CHP nereye koşuyor?'' başlıklı yazısı.

CHP artık solcu da değil, sosyalist de, sosyal demokrat da değil, demokratik sol da.. Milliyetçi de değil, halkçı da, devletçi de değil. 

“Ulusal bağımsızlık” falan gibi de bir derdi yok. Daha da ilginci “Laikliğin yılmaz müdafii” gibi göründüğüne bakmayın Laik de değil, olamaz da zaten. 

Hatta “Cumhuriyetçi” de değil. Çoğunlukçu olamaz, çünkü kendisi politik bir azınlık. Atatürk’ün partisi değil mi, icabında komünist olunur, yeri gelir Hitler’ci ya da Mussolini hayranı! Fevzi Çakmak’a Komünist Partisi’ni kurduran kimdi, ya da Hitler’in doğum günü partisine heyet gönderen, Mussolini’nin terbiye diktatörlüğüne hayran olanlar kimlerdi!?. CHP batıcıdır. 6 Ok dedikleri, aslında 19.YY sonunda, savaş yıllarında, kapitalizm, komünizm ve faşizmin gölgesinde oluşan kavram ve kurumlardan ibarettir. “Ulusalcılığı” bile gerçek değildir. Batıdan tercüme edilen yasalarıyla yönetilen bir halk düşünün. Laikçi geçiniyorlar ama, onlara göre “Türkün dini Kemalizm”dir. Mustafa Kemal’e “Mevlid” yazan, “Türk’e Amentü” yazan kendileri. Onun kabrini türbe yapan da kendileri. Laikliği adeta dine karşı bir din gibi kullandılar. 

Dünyada öyle bir Laiklik de yok.

İronik bir “Türk” tanımı var, “(Türk) İsviçre medeni kanununa göre evlenen, İtalyan ceza yasasına göre cezalandırılan, Alman ceza mahkemeleri usulü yasasınca yargılanan, Fransız idare hukukuna göre idare edilen ve İslam hukukuna göre gömülen kişidir.” 

CHP de böyle bir şeydir işte. O “Cumhuriyet sucukları”, “Cumhuriyet işkembecisi”, “Cumhuriyet lokantası”, “Cumhuriyet Gazetesi”, “Cumhuriyet meyhanesi” gibi “CumhuriyetÇİ” değil, “Cumhuriyet” Partisi’dir. CHP kesinlikle Cumhuriyetçi, Milliyetçi, Halkçı, Devletçi, Laik ve İnkılâpçı bir parti değildir. Türkiye’nin en muhafazakar partisidir. Halkçı değildir, halkın dili, dini, tarihi, geleneği, ahlakı, kıyafeti ile sorunu olan bir partidir. Ankara Valisi Nevzat Tandoğan’a göre halka biçilen değer “üretim ve asker verme” ile sınırlıdır. Nevzat Tandoğan’ın, siyasetçi, gazeteci, yazar Osman Yüksel Serdengeçti’ye hitaben söylediği iddia edilen bir söz şöyle: 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şimdi veda vaktidir 01 Eylül 2022 | 7.495 Okunma Devlet adamına saygı 31 Ağustos 2022 | 2.097 Okunma Yasa yapmak 30 Ağustos 2022 | 846 Okunma Bana güven, gerisini merak etme sen 29 Ağustos 2022 | 2.952 Okunma Çorba sever misiniz? 28 Ağustos 2022 | 1.548 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar