“Öncelikler fıkhı” bağlamında iyiliği emredip kötülüğü önleme görevimiz

Birkaç haftadır Müslümanların birbirleriyle dostluk/velayet ilişkilerinin önemini ısrarla vurguluyoruz.Son olarak Enfal, 73. ayette buyurulan, ‘eğer müminler, kafirlerin birbirlerine yardım ettikleri gibi birbirlerine yardım...

Birkaç haftadır Müslümanların birbirleriyle dostluk/velayet ilişkilerinin önemini ısrarla vurguluyoruz.

Son olarak Enfal, 73. ayette buyurulan, ‘eğer müminler, kafirlerin birbirlerine yardım ettikleri gibi birbirlerine yardım etmezlerse, yeryüzünde büyük bir fitne ve bozgunculuk çıkacağı’ ihtarını paylaşmıştık.

Zira, Tevbe suresinin 67. ayetinde açıklandığı üzere; kafirler, özellikle de küfürlerini gizleyip kendilerini “Müslüman” gösteren münafıklar fitne-fesat çıkarıp kötülükleri yaymayı aralıksız sürdürüyorlar:

“Erkek-kadın münafıklar birbirlerindendir. Kötülüğü emrederler, iyiliği engellerler, elleri sıkıdır, onlar Allah’ı unuttukları için Allah da onları unuttu. Münafıklar yoldan çıkmışların ta kendileridir...”

Böyle bir ortamda Müslümanlara düşen öncelikli görev iseTevbe, 71. ayette açıklanır:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Öncelikler fıkhı” bağlamında iyiliği emredip kötülüğü önleme görevimiz 13 Temmuz 2021 | 110 Okunma Birbirinizi Desteklemezseniz… 06 Temmuz 2021 | 95 Okunma Müminleri bırakıp inkarcıları dost edinenler 29 Haziran 2021 | 159 Okunma Müminlerin dostları müminlerdir 22 Haziran 2021 | 76 Okunma “Nizam” Fikriyatımız ve Yaman Arıkan 15 Haziran 2021 | 227 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar