Trump’ın sadakat testi..

Biden’ın galibiyetine yapılacak itirazlar, “Cumhuriyetçiler” ve “Demokratlar” arasında bir savaş gibi gözükse de asıl savaş Cumhuriyetçiler’in kendi içlerinde. Merak edilen soru: Savaşı kim kazanacak?

6 Ocak Çarşamba günü “Senato” ve “Temsilciler Meclisi”nden oluşan “Amerikan Kongresi” ortak bir oturum düzenleyecek. Oturumda Vekiller ve Senatörler ABD’nin yeni Başkanını ve yeni Başkan Yardımcısını belirleyen “Seçici Kurul” oylarını onaylayacaklar. Onaylama gerçekleştiğinde Joe Biden’ın ABD Başkanlığı, Kamala Harris’in ise Başkan Yardımcılığının önünde hiçbir engel kalmayacak.

“Amerikan Kongresi”nin sayısal pozisyonu Biden’dan yana. Ancak Kasım seçimlerinin üzerinden 2 ay geçmesine rağmen Trump ‘seçim hilesi’ iddiasını sürdürüyor. Trump “Kongre Cumhuriyetçileri”nden “Seçici Kurul” oylarına itiraz etmelerini istiyor. 140 kadar Cumhuriyetçi Vekil’in itiraz girişiminde bulunacakları söyleniyor. Senato’dan Trump’ın itiraz çağrısına ilk destek ise Josh Hawley’den gelmişti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biden’ı bekleyen zorluklar... 19 Ocak 2021 | 422 Okunma Trump sendromu.. 17 Ocak 2021 | 591 Okunma Amerika üçe ayrılmış! 12 Ocak 2021 | 241 Okunma ‘Amerikan İmparatorluğu’nun çöküş sancıları… 10 Ocak 2021 | 453 Okunma Trump’ın sadakat testi.. 05 Ocak 2021 | 181 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar