Trump’ın Pentagon atağı ne anlama geliyor?

20 Ocak 2021’de ABD Başkanlığını rakibi Joe Biden’a devretmesi beklenen Donald Trump’ın geçiş sürecinde “Pentagon”a yaptığı atamalar dikkat çekiyor.

20 Ocak 2021’de ABD Başkanlığını rakibi Joe Biden’a devretmesi beklenen Donald Trump’ın geçiş sürecinde “Pentagon”a yaptığı atamalar dikkat çekiyor. Biden’ın kazandığını reddeden Trump’ın seçimlerin hemen ardından Savunma Bakanı Mark Esper’i görevden alması farklı yorumlara yol açıyor. Esper’in azledilmesinden sonra kritik üst düzey görevlerden istifalar da gerçekleşti. Trump’ın boşalan görevlere atadığı isimler ise kafaları bir hayli karıştırıyor.

Normal zamanlarda seçim kaybeden ABD Başkanları Seçilmiş Başkanların yeni görevlerine hazırlanmalarını kolaylaştıran bir yaklaşım sergiliyor. ABD artık ‘eski normal’den çok uzak. “Pentagon” başta olmak üzere yaptığı atamalara bakılacak olur ise Trump görevi suhuletle devredecek bir Başkan gibi davranmıyor. Halihazırda Senato’da Cumhuriyetçiler çoğunlukta olduğundan ötürü Trump 20 Ocak’a kadar birçok kritik atama gerçekleştirecek gözüküyor.

Trump’ın Savunma Bakanı’nı azlederek yerine Christopher Miller’i getirmesini ‘darbe girişimi’ olarak yorumlayanlar bile oldu. Dünyanın birçok ülkesindeki askeri darbelerde rol oynayan ABD’de “darbe tartışmaları” nadir rastlanan bir durum. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bozuk düzenin yeni tamircisi.. 29 Kasım 2020 | 31 Okunma Biden nasıl bir kabine kuracak? 24 Kasım 2020 | 97 Okunma Pompeo’dan İsrail’e giderayak son kıyak.. 22 Kasım 2020 | 101 Okunma Trump’ın Pentagon atağı ne anlama geliyor? 17 Kasım 2020 | 636 Okunma Trump 2024’e mi hazırlanıyor? 15 Kasım 2020 | 95 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar