Yeni iller

ERCİŞ ve Midyat'ın il olacağını yazıp, bayram müjdesi vermek isterim. Ama şimdilik iki il kuruluyor. Hakkâri’nin yerine Yüksekova, Şırnak’ın yerine Cizre il olacak. Başbakanlığı...

ERCİŞ ve Midyat'ın il olacağını yazıp, bayram müjdesi vermek isterim.


Ama şimdilik iki il kuruluyor.

Hakkâri’nin yerine Yüksekova, Şırnak’ın yerine Cizre il olacak.

Başbakanlığı sırasında Ahmet Davutoğlu açıklamıştı.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, AK Parti MKYK’daki terör konulu sunumu sırasında, Cizre ve Yüksekova’nın il olması hedefinden vazgeçmediklerini ifade ediyor.

Peki Erciş ve Midyat’ın il olması haberleri nereden çıktı?

AK Parti’de bir grup Erciş ve Midyat’ın il olmasını savunuyor.

Fırsat buldukları her zeminde gündeme getiriyorlar. Erciş ve Midyat’ın il olmayı hak ettiği yönünde bir kanaat var. Ama Midyat ve Erciş için yürütülen bir çalışma yok. Şimdilik Yüksekova ve Cizre gündemde.

TERÖRİSTLE MÜCADELEDEN TERÖRLE MÜCADELEYE GEÇİLİYOR

Bu arada hem Bakanlar Kurulu’nda, AK Parti’nin yetkili kurullarında yapılan değerlendirmeler ışığında şunu söyleyebilirim; terörle mücadelede yeni bir süreç yaşanıyor.

Teröristle mücadeleden terörle mücadeleye geçiliyor.

Yaşanan terör olaylarından dolayı bölge insanını sorumlu tutan değil, onları mağdur olarak gören, kucaklayıcı bir yaklaşım esas alınıyor.

Bölgeyle bütünleşme, bölge halkıyla dertleşme ve terör mağdurlarının yaralarını sarma olarak özetleyebiliriz bunu.

Ancak bunlar yapılırken, tek bir şey ihmal edilmeyecek. O da teröristle mücadele. Yaz döneminde kırsalda amansız bir mücadele sürecek.

AK Parti’nin geçen haftaki MKYK toplantısında Başbakan yardımcısı Nurettin Canikli ile İçişleri Bakanı Efkan Ala kapsamlı bir sunum yapıyorlar.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Lice operasyonu başta olmak üzere PKK ile mücadelede gelinen aşamayı anlatıyor.

“Şehir savaşları tamamen bitti. PKK başarısızlığa uğratıldı. Ama mücadelemiz bitmedi. Terör örgütüyle kırsalda da mücadelemiz sürüyor” diyor.

ÖRGÜTÜN HER TÜRLÜ PARA KAYNAĞININ ÜSTÜNE GİDİLECEK

Efkan Ala Lice operasyonunu terörden ziyade, uyuşturucuyla mücadele cephesinden değerlendiriyor. Ama farklı bir konsepte oturtarak, “PKK’nın gelir kaynaklarının üzerine gidilecek” diye konuşuyor. Uyuşturucu örgütün önemli gelir kaynaklarından birini oluşturuyor. Ancak İçişleri Bakanı sadece uyuşturucu geliriyle sınırlamıyor bunu. “PKK’nın para kaynakları” olarak ifade ediyor. “Örgütün her türlü para kaynağının üstüne gidilecek. Bu işin geri
dönüşü yok” diyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Milletvekilleriyle toplantılar yapılacak 13 Aralık 2019 | 2.849 Okunma Söz Meclis’ten dışarı 12 Aralık 2019 | 4.337 Okunma Meclis kulisinde konuşulanlar 11 Aralık 2019 | 11.979 Okunma Yeni partiler yola çıkıyor 10 Aralık 2019 | 13.509 Okunma Anketler ne diyor, kararsızlar partisi kaçıncı sıraya yükseldi? 09 Aralık 2019 | 13.252 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar