Suriye’ye yeni operasyonda kritik tarih

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi'nin bugünkü (13.06.2022)''Suriye’ye yeni operasyonda kritik tarih'' başlıklı yazısı.

2015 yılında Antalya’daki G-20 zirvesinde Erdoğan-Putin görüşmesinden bir anekdot aktarmak istiyorum.

Erdoğan ve Putin görüşürken, Suriye haritası üzerinde yapılacak Büyük Cerablus operasyonu hakkında bilgi veriliyor. Putin, eliyle Cerablus’un olduğu bölgeyi işaret ederek, “Amerikalılar orayı Kürtlere vermeyi planlıyor” diyor. Ardından, “Biz kameraların karşısında tepki gösteririz ama operasyonu engelleyici bir şey yapmayız” diye ekliyor. Zaten Türkiye’nin beklediği de Rusya’nın engelleyici olmaması.

Cerablus’a yönelik Fırat Kalkanı operasyonu bu görüşmeden 1 yıl sonra yapıldı. Rusya söz verdiği şekilde engelleyici olmadı.

Diplomatik müzakerelerde kameraların önünde söylenen ile ikili görüşmelerde varılan mutabakatlar farklı olduğu için Lavrov görüşmesinin perde arkasına bakmak gerekiyor.

Bir de bu tür uluslararası operasyonlarda uluslararası konjonktür çok önemli. Konjonktür hiç olmadığı kadar yanımızda.

KONJONKTÜR NE DURUMDA

Ukrayna Savaşı nedeniyle Suriye, Rusya’nın birinci önceliği değil. Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki aktif tarafsız konumumuz bizi Rusya nezdinde özel bir yere yerleştirdi. Rusya, Türkiye’yi kaybedilmemesi gereken lider ülke olarak görüyor. Lavrov, hava sahasının kapatılması nedeniyle Sırbistan’a gidememişti. Türkiye ambargo altındaki Rusya’nın batıya açılan tek kapısı konumunu üstlendi.

Suriye’ye yapılacak operasyon nedeniyle Rusya, batıya açılan Türkiye kapısını kapatmak istemez.

Konjonktürün sunduğu fırsatlardan biri de NATO’nun genişleme sürecine denk gelmesi. Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine koyduğu çekince nedeniyle Türkiye, NATO açısından kazanılması gereken bir müttefik konumunda. O nedenle olası bir Suriye operasyonuna Batı’dan yüksek profilli bir itiraz beklenmiyor.

Konjonktür iki açıdan da altın tepsi içinde fırsatlar sunuyor.

ERDOĞAN HANGİ MESAJI VERDİ

Konjonktür karşımızda da olsa biz bu operasyonu yaparız. Barış Pınarı’nda karşımızda ABD vardı, ne oldu? Yeter ki Türkiye kararını versin. Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin Kızılcahamam kampında milletvekillerinin operasyona ilişkin soruları üzerine, “Operasyonda kararlıyız. Oradan terör unsurlarını temizleyeceğiz. Son dönemlerde oralarda saldırılar artmaya başladı. Terör unsurlarının bizi rahatsız etmesine izin vermeyeceğiz. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz” diyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cumhurbaşkanı adayı ne zaman belirlenecek? Siyaset dışı aday gündemde mi 05 Temmuz 2022 | 1.037 Okunma Babacan ve Demirtaş’tan adaylık sinyali 04 Temmuz 2022 | 3.740 Okunma Akşener, Kılıçdaroğlu’na rakip olur mu 01 Temmuz 2022 | 2.610 Okunma Kılıçdaroğlu aday olabilecek mi, HDP’den çatı aday önerisi 30 Haziran 2022 | 4.303 Okunma Cumhurbaşkanı zam almayacak, sıra Kılıçdaroğlu’nda 29 Haziran 2022 | 2.963 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar