Bu yıl mı yoksa gelecek yıl mı?

Üniversitelere girişte, tam bir fiyasko yaşanıyor. Bir yanda yüz binlerce boş kontenjan, öte yanda istediği fakülteye giremeyen 1.5 milyon aday!Sistem tıkandı ama bu hiç kimsenin umurunda  değil!.. Kontenjan...

Üniversitelere girişte, tam bir fiyasko yaşanıyor. Bir yanda yüz binlerce boş kontenjan, öte yanda istediği fakülteye giremeyen 1.5 milyon aday!

Sistem tıkandı ama bu hiç kimsenin umurunda  değil!.. Kontenjan açığının nedeni, ilgili puan türünde, barajı aşan yeterli sayıda adayın bulunmaması!

Bırakın ek yerleştirmeyi, mevcut sistemle 10 kayıt dönemi daha açsanız, değişen  bir şey olmaz. Çünkü o puan türünde, ilgili fakültelerin taban puanının daha üzerinde aday bulunmuyor! O kontenjan açıklarından bazıları, adaylar istemediği için değil, YÖK ve ÖSYM’nin yanlış öngörüsü yüzünden boş kaldı! Bu durumda yapılması gereken tek şey var o da, taban puan zorunluluğunun kaldırılması ama o da hem adil olmaz hem de yasal sorunları beraberinde getirir. Peki, o kontenjanlar boş mu kalacak?

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kış aylarında domates, biber, patlıcan yenir mi? 17 Şubat 2019 | 4.671 Okunma Festival fakiriyiz! 17 Şubat 2019 | 15 Okunma İşsizliğin sorumlusu kim? 16 Şubat 2019 | 274 Okunma Asıl konuşulması gerekenler hiç konuşulmuyor 15 Şubat 2019 | 144 Okunma Diploma mı, meslek mi? 13 Şubat 2019 | 142 Okunma
TÜM YAZILARI