Nagehan Alçı'dan operasyon yorumu: 'Esas süreç o zaman başlayacak'

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, Türkiye'nin Suriye operasyonu ile ilgili köşe yazısı yazdı. Alçı operasyonla ilgili "Esas süreç o zaman başlayacak" dedi.

Nagehan Alçı, bugünkü "Kuzey Suriye Operasyonu ve Ayfer Kordu olayı" başlıklı yazısında, "Bu operasyonun hedefi asla Kürtler değil. Amaç Türkiye’ye yönelik PKK terör tehdidini bertaraf etmek ve Türkiye’nin bu hedefi de son derece meşru ve haklıdır." ifadelerini kullandı. 

"90’ların devletindeki kaos ve keşmekeş yok artık bu topraklarda. Türkiye Cumhuriyeti bugün kendi politikalarını kararlılıkla sistematik olarak uygulama gücü ve dirayeti olduğunu gösteriyor." diyen Alçı'nın yazısı şöyle:

Türkiye’nin uzun süredir kararlılıkla yürüttüğü dış politika sonuç verdi ve ABD YPG’yi himaye ettiği Suriye’nin kuzey bölgesinden çıkmayı -hem de ışık hızıyla çıkmayı- kabul etti. Öngörülen, çekilmenin bir hafta gibi bir süre içinde gerçekleşeceği.

Trump’ın şizofrenik açıklamalarına takılmayın… Başkan Erdoğan’a son derece olumlu mesajlar verip, çekilme detaylarını netleştiren ABD Başkanı belli ki gün içinde Pentagon ve Dışişleri’nin baskısından bunalıp Türkiye’yi tehdit etti. Ama bu çirkin dil ne adaba ne diplomasiye ne müttefiklik ilişkisine sığar. Türkiye gibi önemli bir aktöre karşı kabul edilemez! Türkiye de bu çirkin üsluba karşı en sert tepkiyi koyacaktır. Sonuçta karar net: Amerikalılar günler içinde Kuzey Suriye’den askerlerini çekiyor ve Türkiye’nin operasyonuna yeşil ışık yakıyor.

Bu şüphesiz Erdoğan ve O’nun liderliğindeki mevcut Türk devletinin başarısı. 90’ların devletindeki kaos ve keşmekeş yok artık bu topraklarda. Türkiye Cumhuriyeti bugün kendi politikalarını kararlılıkla sistematik olarak uygulama gücü ve dirayeti olduğunu gösteriyor.

2008'de çekilmek zorunda kalmıştık

Hatırlarsanız 2008’de Irak’ın ZAP bölgesine Güneş Harekatı düzenlenmiş ancak o dönem ABD’nin bastırması ile operasyon sona erdirilmişti. Demokratik olarak seçilmiş hükümetin değil askeri vesayetin temel politikaları belirlediği ve egemen devletlerin şekillendirdiği bir çizgiye hapsolmuş Türkiye fotoğrafıydı bu. Çok şükür ki o günleri aştık.

Halbuki şimdi isteklerinde direten ve demokratik olarak seçilmiş siyaset kurumunun orkestrasyonunda harmoni içinde sonuna kadar giden bir Türk Devleti var.

Trump’ın kararı açıklandıktan sonra bu sürecin detayları ve önümüzdeki olası gelişmeleri öğrenmek için süreçte yer alan birçok kritik devlet yetkilisiyle konuştum.

Her düzeyde görüşmeler yapıldı 

Öncelikle şunu söyleyeyim: ABD Başkanı Suriye’den askerlerini çekme kararını bir anda, tesadüfi bir şekilde almış değil.

ABD ile zaten bir süredir her düzeyde görüşmeler yapılıyordu. Evet… Pentagon karara sıcak bakmıyor ancak akşam saatlerinde bu karara istemeyerek de olsa uyacağını ve operasyonu engellemeyeceklerini duyurdu.

Türkiye’nin kısa süre içinde başlaması planlanan Barış Pınarı Operasyonu’na yönelik BM’den de Rusya’dan da destek açıklamaları geldi. 

Üst düzey silahlarla donatılmış bir örgüt 

Bundan sonra Amerikan askerleri gidecek ve o bölgedeki YPG unsurlarına yönelik harekata geçilecek. Esas süreç o zaman başlayacak.

YPG terör örgütü ABD tarafından en üst düzey silahlarla donatılmış bir örgüt. Kuşkusuz bu, zorlu bir operasyon. Ben operasyonda kimin yer alacağını güvenlik bürokratlarımıza bizzat sordum.

...

Ayfer Kordu çok kritik bir hedefti

TSK ve MİT dün ortak bir operasyonla çok önemli bir hedefi bertaraf etti. PKK ve KCK’nın en kritik isimlerinden biri olan Ayfer Kordu Kandil’de nokta atışıyla hedef alındı. Bu hadisenin medyada öneminin yeterince idrak edilmediği kanaatindeyim.

Bu nokta atışı operasyon PKK terörüyle mücadelede bir süredir yürütülen yeni bir stratejiye işaret ediyor.

Örgütün kilit isimleri MİT’in titiz takibi ile belirlenip yakalanıyor ve PKK’nın beyin takımına darbe vuruluyor.

Ayfer Kordu, örgüt içinde doktrin belirleyici ve kanın oluk oluk akmasını isteyen şahin isimlerden biriydi. Bu bağlamda çok önemli bir operasyondan bahsediyoruz.

Bu nokta atışı hedef de tesadüfi değil. Yeni stratejinin kurumsallaştığını, önümüzdeki günlerde bu düzeyde başka örgüt yöneticilerinin de yakalanacağını gösteriyor. 

Nagehan Alçı'nın yazısının tamamı için tıklayınız...

ÇOK OKUNAN HABERLER
Fehmi Koru: Dolara takılmayalım, Bakan'dan müjdeler var Fehmi Koru: Dolara takılmayalım, Bakan'dan müjdeler var
Deniz Zeyrek: Sen kim misin? Deniz Zeyrek: Sen kim misin?
Osman Diyadin: Neredesin şefketlim Tayyip Erdoğan? Osman Diyadin: Neredesin şefketlim Tayyip Erdoğan?
Engin Ardıç: 'Görüyoruz ki millet bizi çağırıyor' Meral Akşener Engin Ardıç: 'Görüyoruz ki millet bizi çağırıyor' Meral Akşener
Nedim Şener: Büyük oyunun şifrelerini savcılık çözecek Nedim Şener: Büyük oyunun şifrelerini savcılık çözecek
Ali Karahasanoğlu: Mevlid gecesinde hangi yüzle kıyama duracaksınız? Ali Karahasanoğlu: Mevlid gecesinde hangi yüzle kıyama duracaksınız?
SON HABERLER
Abdulkadir Selvi: Gülen, Enver Altaylı'yı Gül'e danışman yapmak istemiş Abdulkadir Selvi: Gülen, Enver Altaylı'yı Gül'e danışman yapmak istemiş
Cem Küçük: Türkiye Batı'nın bize biçtiği elbiseyi giymeyi kabul etmiyor Cem Küçük: Türkiye Batı'nın bize biçtiği elbiseyi giymeyi kabul etmiyor
Engin Ardıç: 'Görüyoruz ki millet bizi çağırıyor' Meral Akşener Engin Ardıç: 'Görüyoruz ki millet bizi çağırıyor' Meral Akşener
Nagehan Alçı: Buğra Kavuncu hakkındaki soruşturma sürpriz mi? Nagehan Alçı: Buğra Kavuncu hakkındaki soruşturma sürpriz mi?
Fehmi Koru: Dolara takılmayalım, Bakan'dan müjdeler var Fehmi Koru: Dolara takılmayalım, Bakan'dan müjdeler var
Deniz Zeyrek: Sen kim misin? Deniz Zeyrek: Sen kim misin?
Ali Karahasanoğlu: Mevlid gecesinde hangi yüzle kıyama duracaksınız? Ali Karahasanoğlu: Mevlid gecesinde hangi yüzle kıyama duracaksınız?
Nedim Şener: Büyük oyunun şifrelerini savcılık çözecek Nedim Şener: Büyük oyunun şifrelerini savcılık çözecek