ÇOK OKUNAN YAZARLAR
Nuray Mert
Nuray Mert Cumhuriyet Gazetesi

Nuray Mert... 1960 yılında Trabzon'da dünyaya gelen Nuray Mert, gazete yazarı ve siyaset bilimcidir. Kendisini daha ziyade siyaset gözlemcisi olarak tanımlayan Mert, Radikal ve Hürriyet gibi gazetelerde köşe yazarlığı yapmıştır. Eğitim hayatına doğduğu şehirde başlayan Nuray Mert, Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından biri olan Feyziye Mektepleri Işık Okulları’ndan mezun olmuştur. Üniversite eğitimini ise Boğaziçi Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Tarih bölümünde tamamlamıştır. Sonrasında yine Boğaziçi Üniversitesi’nde Tarih bölümünde, Prens Sabahattin ve Terakki Mecmuası konulu yüksek lisansını ve ardından da Erken Cumhuriyet Döneminde Laik Düşünce üzerine doktorasını vermiştir.

Yüksek lisansı ve doktorasının ardından bir süre Boğaziçi Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak yer alan Nuray Mert, halen İstanbul Üniversitesi İktisat bölümünde öğretim görevlisi olarak bulunmaktadır. Virgül, Radikal ve Hürriyet gibi gazetelerde köşe yazarlığı yapmıştır. Ardından yazarlık hayatına Milliyet Gazetesi’nde devam eden Mert, 6 Mart 2011 tarihli yazısına “Doğru bildiklerimizi özgürce yazamayacaksak, yazmanın anlamı yok!” başlığını atmış ve köşesini boş bırakmıştır. Bu olaydan yaklaşık bir yıl sonra da Milliyet Gazetesi,  Nuray Mert ile ilişiğini kesmiştir.  Ardından 11 ocak 2013 tarihinde ‘iktidara Değil, Barışa Destek’ başlıklı yazısıyla BirGün Gazetesi’nde yazmaya başlamıştır. Aynı yıl Birgün ile de yollarını ayıran Nuray Mert bir süre t24.com sitesinde yazılarına devam etmiştir. 2014 yılında ise Sedat Simavi’nin 1918 ve 1920 yıllarında basılan, Simavi’nin torununun devraldığı Diken Gazetesi’nde yazılarına devam etti.

Sırrı Süreyya Önder’in çözüm süreci için AKP’yi destekleyerek, Nuray Mert’i ve Hasan Cemal’i eleştirmesi üzerine Nuray Mert, 22 Ekim 2014 tarihinde ‘Barış Süreci, İktidar ve İlahi Sırrı’ başlığı altında bir yazı yazmış ve Önder’in eleştirilerine cevap vermiştir. Ardından Önder’in de yeniden Nuray Mert’e yönelik bir yazı yazması sonucu iki siyasetçinin arasını iyice açmıştır.

1 yıl süren bir evlilik yapan Nuray Mert, Ahmet Hakan ile olan birlikteliği nedeniyle bir dönem paparazzi gündeminde olmuştur. Çocuk sahibi olmayan yazar, çocuklarla arasının çok iyi olduğunu, gençlik yıllarında yeğenlerine baktığını ifade etmiştir. Mert şu sıralar Cumhuriyet Gazetesi'nde yazılar yazmaktadır...

Nuray Mert

Bazı Yazıları