Erol Göka Kimdir?

Yeni Şafak Gazetesi yazarı  Erol Göka Psikiyatri ve düşünce dünyası arasındaki ilişkileri sorgulayan, Türklerin tarihsel ve toplumsal psikolojilerini ele alan çalışmalarıyla dikkat çekti.

Erol Göka, 1959 yılında Denizli'de doğmuştur. Ortaöğrenimini “parasız yatılı” olarak Aydın’da okudu.

1983’te "Tıp Doktoru" olarak mezun oldu. 1983-1985 yılları arasında Bitlis'te mecburi hizmetini tamamladı. 1989 yılında “Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı” oldu. Askerlik görevini İzmir'de yaptı. 1992 yılında “Doçent" oldu. 1998’de Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği Şefi oldu. 2010 yılı başında Konya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim dalı'na "Profesör" olarak atandı.

Psikiyatrinin birçok alanında yapılan bilimsel çalışmalarda bulundu. Daha sonra ilgisi, daha çok psikiyatrinin sosyal bilimlerle ve felsefe ile kesişim noktalarında yoğunlaşınca, insanın dinamik özelliklerine ve grup-varlığına olan ilgisi, yazarın psikodinamik yönelimli klinik uygulamalara ve grup psikoterapilerine yöneltmesine sebep oldu.

1991 yılında altı yıl süren bir eğitim faaliyetini tamamlayarak Uberlingen Moreno Enstitüsü'nün onayladığı "Psikodrama Asistanı" belgesini almaya hak kazanmış, "Psikodrama Terapisti" olmak için gerekli olan teorik ve uygulamaya dönük çalışmaları yerine getirmiştir.

Türkiye Günlüğü ve Türkiye Klinikleri Psikiyatri dergilerinin yayın; birçok tıp ve beşeri bilimler alanındaki derginin danışma kurullarında görev almaktadır. Çok sayıda bilimsel çalışmanın içinde yer almış, bilimsel makale üretmiştir.

Mesleki alanda yayınlanmış kitapları arasında öne çıkanları "Psikiyatri ve Felsefe", "Felsefe ile Psikiyatri", "Hayatın İçinde Psikiyatri", "Varoluşun Psikiyatrisi"dir. Psikiyatri uygulamalarının deneyimi ve felsefi ilgilerinin sonucu olarak ortaya çıkan görüşlerini “Hayata ve Aşka”, “Kadınlar, Erkekler, Âşıklar”, “Ölme” kitaplarında toplamıştır.

2009 yılında meslektaşı Dr. Murat Beyazyüz ile birlikte TRT Ankara Radyosunda gece programı yaptı. 2005 yılından beri, her hafta Cuma geceleri, TRT-1’de yayınlanan “Konuşuyorum” adlı programın sunucularından biridir.

“Türk Grup Davranışı” kitabı nedeniyle Göka, Türkiye Yazarlar Birliği “2006 yılı Yılın Fikir Adamı Ödülü”ne layık görülmüştür. Erol Göka, 2008 yılında, "ilmi çalışmalarıyla Türk milletinin ufkunu açan eserler ortaya koyması" dolayısıyla, "Ziya Gökalp/ Türk Ocakları İlim ve Teşvik Armağanı"na layık bulunmuştur. “Başbakanlık Özürlüler Yüksek Kurulu Üyeliği”nde bulunmaktadır.

Erol Göka, Numan KurtuImuş iIe birIikte HAS Parti kurucuIarı arasında yer aImış, ancak kısa bir müddet sonra ayrılmıştır.

Erol Göka, psikiyatri uzmanı Doktor Sema Göka ile evlidir. Elif Gün ve Salih Alp isimli 2009 doğumlu ikizleri ve 2012 doğumlu bir çocuğu daha vardır.

Erol Göka, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesine İç Anadolu Bölgesinden girmiştir.

Kitapları :
Aşk Her Şeyi Affederse
Geçimsizler: Kişilikleri Tanıma ve Geçinmeyi Kolaylaştırma Kitabı
''Gerçek'' İnsanın Yüzünde Yazar mı?
Psikiyatri ve Felsefe
Felsefe ile Psikiyatri
Hayatın İçinde Psikiyatri
Varoluşun Psikiyatrisi
Hayata ve Aşka
Kadınlar Erkekler Âşıklar
Ölme - Ölümün ve Geride Kalanların Psikolojisi
Türklerde Liderlik ve Fanatizm
Türk Grup Davranışı
Türklerin Psikolojisi
Türk'ün Göçebe Ruhu
Çocuğunuz Zorbalık Kurbanı Mı?
Geçimsisiz Vesselam
Liderlik ve Dersim Sınavı
Ne Venüslü Ne Marslı, Hepimiz Dünyalıyız
Sarkozy Tipik Bir Geçimsiz
Türklerin Psikolojisi
Yenilik Hevesimiz de Muhafazakarlığımız da Göçebe Kültüründen

BAZI YAZILARI
Merhametten maraz doğmaz! 12 Eylül 2019 | 217 Okunma “Benden nefret et ama bana acıma!” 08 Eylül 2019 | 185 Okunma Merhamet esastır çünkü... 05 Eylül 2019 | 166 Okunma Merhameti kavramak zordur 01 Eylül 2019 | 146 Okunma Adalet, merhametten koparsa 29 Ağustos 2019 | 141 Okunma Batı, merhameti biliyor mu? 25 Ağustos 2019 | 112 Okunma Adalet mi merhamet mi? 22 Ağustos 2019 | 217 Okunma Hipertansiyon 18 Ağustos 2019 | 119 Okunma Hiper 15 Ağustos 2019 | 148 Okunma “Dini anlama kılavuzu” 11 Ağustos 2019 | 198 Okunma
TÜM YAZILARI