Yüksek güvenlikli sınır duvarları

2000 yılı Aralık ayında, cezaevlerinde güvenliği sağlamaya yönelik icra edilen hayata dönüş operasyonları sonucunda yapılan yüksek güvenlikli cezaevlerinden sonra şimdi de güney kara...

2000 yılı Aralık ayında, cezaevlerinde güvenliği sağlamaya yönelik icra edilen hayata dönüş operasyonları sonucunda yapılan yüksek güvenlikli cezaevlerinden sonra şimdi de güney kara sınırlarımızda fiziki engel sağlayan, elektronik, teknolojik yüksek güvenlikli sınır duvarı yapılmaktadır.

 

Türkiye Suriye sınırında “911 km lik sınır güvenlik duvarı, 22 kulekol ve 59 güvenlikli kapı yapılıyor. Bitmek üzere. Bu duvarın 200 km lik kısmı Valilikler tarafından yapıldı, geri kalan kısmı ise TOKİ tarafından yapılmaktadır. Bu duvar 3 metre yüksekliğinde, 2 metre genişliğinde, 7 ton ağırlığında” (Erdem Aktürk-Gazete Habertürk), havan ve roket toplarına karşı dayanıklı dev beton bloklardan oluşmaktadır. Duvarın üstüne 1 metre yüksekliğinde de jiletli tel monte edilmektedir. Sınır, güvenlik kameralarıyla, bu kameralar gece görüşlü ve ısıya duyarlı termal kameralardır, 7/24 gözetlenmektedir. Ayrıca sınırda belirli aralıklarla, yaklaşık 40 km de bir, gözetleme amaçlı kulekollar inşa edilmiştir. Kulekolların yanı sıra sınır boyunca güvenlikli kapılar da yapılmıştır.

Yani bu duvarın tam adı fiziki, elektronik ve teknolojik yüksek güvenlikli sınır duvarıdır.

Tamamen tamamlandığında Çin Seddi, ABD-Meksika sınır duvarından sonra dünyanın en uzun 3. sınır güvenlik duvarı olacaktır. Amaç terör sızmalarının, kaçak geçişlerin ve düzensiz göç olaylarının önlenmesidir.

Suriye sınırından sonra İran sınırına da TOKİ 144 km lik yüksek güvenlikli sınır duvarı yapmayı planlamakta ve çalışmalar devam etmektedir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
BARIŞ PINARI HAREKATI 12 Ekim 2019 | 0 Okunma ALTIN VURUŞ: "ARA, BUL, YOK ET" 12 Eylül 2019 | 71 Okunma SOYKIRIMCI VE ORMAN KATİLİ PKK 30 Ağustos 2019 | 34 Okunma Seçimle gelen seçimle mi gider? 22 Ağustos 2019 | 96 Okunma YERLİ ELEKTRİKLİ TRAKTÖR 08 Ağustos 2019 | 98 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar