SMO

SMO Suriye'de katil rejime, işgale, PKK/SDG, DEAŞ ve diğer terör örgütlerine karşı mücadele eden kendi topraklarını savunan ve Türk Ordusuyla işbirliği yapan Suriye Kuvayı Milliyesidir. 2011 yılında Suriye'de ilk...

SMO Suriye'de katil rejime, işgale, PKK/SDG, DEAŞ ve diğer terör örgütlerine karşı mücadele eden kendi topraklarını savunan ve Türk Ordusuyla işbirliği yapan Suriye Kuvayı Milliyesidir. 2011 yılında Suriye'de ilk muhalefet hareketi başladığında ÖSO olarak ortaya çıktı. Daha sonra Türkiye ve ABD projesi olarak eğit-donat projesi ile desteklendi, ancak maalesef devamı gelmedi. ABD bulunduğu yerleri istihbari olarak DEAŞ'a bildirdi ve ağır kayıplar vermelerine neden oldu. Sonrasında bildiğimiz gibi ABD, Kuzey Suriye'de bir terör koridoru kurmak, İsrail'e kardeş bir PKK devleti kurmak için yoğun bir şekilde, adeta hunharca terör örgütü PKK/YPG/SDG'yi destekledi.

Ülkemizde belirli kesimlerde hiç de Ülkemizin milli stratejisi, jeopolitiği ve jeostratejisi ile uyumlu olmayan bir şekilde bir tez işlenmektedir. Bu tez, Türkiye'nin anayasal ve demokratik protesto hakkını kullananlara terörist muamelesi yapmasına karşın; Suriye'de devlete karşı silahlı isyan başlatan SMO'ya destek verdiği, SMO'nun terörist olduğu yönündeki yaklaşımdır. Bu yaklaşım öncelikle akla, mantığa, vicdana, insan haklarına, Türkiye'nin milli çıkarlarına aykırı, ipe sapa gelmez bir deli saçmasıdır. Çünkü bu örgüt yada ordu, Türk Ordusu ile birlikte emperyalizme,  işgale, katliama, soykırıma, insanlık düşmanı katil sürüleri terör örgütlerine (PKK/YPG/SDG, DEAŞ, DHKP-C…) karşı mücadele vermektedir.

 Şimdi bu yaklaşımın mantıksızlığını sorularla ortaya koymaya çalışalım:

Türkiye Suriye mi oldu? Hayır.

Suriye gibi işgale mi uğradı? Hayır.

İşgalden önce Suriye yönetimi gibi 1 milyondan fazla insanı Türkiye yönetimi, soykırıma mı uğrattı ve 6 milyonun yurtdışına çıkmasına, 6 milyon insanın ise yurt içinde göçüne yol açarak tam anlamıyla coğrafi ve demografik soykırım mı yaptı? Hayır. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Doğu Akdeniz ve komşumuz Libya- 2 13 Ocak 2020 | 227 Okunma Doğu Akdeniz ve komşumuz Libya-1 06 Ocak 2020 | 142 Okunma TÜRKİYE'NİN MİLLİ GÜVENLİK VE ÇIKAR SINIRLARI 01 Ocak 2020 | 117 Okunma KOMŞULUK 30 Aralık 2019 | 5 Okunma Çakarlı vekiller 23 Aralık 2019 | 103 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar