Sen benim kim olduğumu biliyor musun ulan?

Bizde toplum olarak, sözüm ona, sen benim kim olduğumu biliyor musun ulan kültürü var. Bu kültür makam, mevkii, statü ve koltuk sahiplerinin ya da para ve şöhret sahiplerinin, güçlü olanların güçlerini dibine...

Bizde toplum olarak, sözüm ona, sen benim kim olduğumu biliyor musun ulan kültürü var. Bu kültür makam, mevkii, statü ve koltuk sahiplerinin ya da para ve şöhret sahiplerinin, güçlü olanların güçlerini dibine kadar kullanması, imtiyaz istemesi, söke söke alması, güçsüz insanları ezmesi, görevi gereği kamu hizmeti yapanları görevlerinde engellemesi, aleni bir şekilde ve utanmazca imtiyaz isteme soysuzluğunda bulunmasıdır. Açık konuşalım başlıktaki kültürün anlamı budur. İyi ve doğru insanları ayırıyoruz, ancak bu kültür gelişmemiş, geri kalmış toplumlarda geri kalmış, medeniyet tarlasından hiç geçmemiş insanların kültürüdür.

Eski Türkiye'de bir Milletvekili trafik kurallarına uymadığında ve trafik polisi de kurallar gereği ona ceza yazmak istediğinde Vekil ona okkalı bir tokat vurur ve sen benim kim olduğumu biliyor musun ulan? derdi. Ceza almadan da oradan ayrılırdı. Bir Vekil, tuttuğu veya desteklediği bir basket takımının müsabakasında hakemin kararını beğenmeyince aleni olarak silah çekme magandalığı ve serseriliğinde bulunurdu. Yine bir Vekil gittiği bir lokantada demlenirken onulmaz isteklerde bulunur, kavga çıkartır, tekme, tokat ve mermiler havalarda uçuşurdu. Tabi bu Vekil garsonlardan eşek sudan gelinceye kadar da dayak yerdi.

Eski çalıştığım kurumda kurum müdürü yemekhaneye yemek yemeye geldiğinde sıraya geçmez “ben kurumun müdürüyüm ulan” edasıyla her zamanki en köşedeki masasına oturur, kendisinden yaşça büyük yemekhane başmemurunu masasına çağırır ve mağrur bir şekilde siparişini verirdi. Yemekhane başmemuru da esas duruşta siparişleri alır, askeri bir disiplinle yemekleri getirirdi.

Bundan yıllar önce, 10 yıl olmadı, Fenerbahçe'nin kalecisi Volkan Demirel bir antrenmanda, kendisine soru soran gazetecinin sorusunu beğenmeyince ve tartıştığı gazeteciyi tehdit etti. Ve aynen şunu dedi: “Senin yerini biliyorum oğlum. Seni adresinden aldıracağım.” (Basından)

Geçtiğimiz günlerde futbolcu Arda Turan bir mekanda karşılaştıkları şarkıcı Berkay'ın eşine tacizde bulunması, “evli olmasaydın seni kaçırmazdım. Çok güzel kızsın” şeklinde laf atması sonucunda eşinin durumu Berkay'a söylemesi üzerine çıkan tartışmada Berkay'a kafa ve yumruk attı. Sonrasında hastaneye giden Berkay'ın ardından ruhsatsız silahıyla takip eden Arda Turan, hastanede silah çekip yere ateş ederek Berkay ile tartışmasını devam ettirmiştir. Sonrasında olay yargıya intikal etmiş olup, süreç devam etmektedir. (Basından)

Yine geçtiğimiz hafta ünlü büyük Türk gazetecilerimizden Fatih Altaylı tartıştığı trafik polisine ve şefine ağıza alınmayacak küfür ve hakaretler ediyor, polis ve şefine haysiyetsiz diyor. Videosu var. Daha sonra ünlü ve şöhretli gazetecimiz olayla ilgili köşesinde kendini savunuyor. Diyor ki “eşimi hastaneye götürecektim, polis yasak olduğu için şöförüme izin vermemis, bu yüzden kızdım biraz…” (Basından)

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ALTIN VURUŞ: "ARA, BUL, YOK ET" 12 Eylül 2019 | 71 Okunma SOYKIRIMCI VE ORMAN KATİLİ PKK 30 Ağustos 2019 | 33 Okunma Seçimle gelen seçimle mi gider? 22 Ağustos 2019 | 96 Okunma YERLİ ELEKTRİKLİ TRAKTÖR 08 Ağustos 2019 | 98 Okunma İKTİDAR PARTİSİ ANAP VE DYP OLUR MU? 29 Temmuz 2019 | 9 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar