Seçimle gelen seçimle mi gider?

Seçimle gelen seçimle mi gider? Evet Demokrasilerde normal şartlarda seçimle gelen seçimle gider. Bu önemli bir teamüldür. Ancak, demokrasilerde seçim ya da sandık tek belirleyici faktör değildir.

Seçimin yanı sıra çok önemli iki belirleyici husus daha vardır. Birincisi halkın karar alma mekanizmalarına medya, sivil toplum örgütleri, demokratik protestolar vb. araçlarla katılması, yani siyasal katılmada bulunması; ikincisi de seçilenlerin ya da yöneticilerin demokratik teamüller ve hukuk içinde iş ve işlemlerini yapması, kanunlara uyması, suç işlememesi ve teröre destek olmamasıdır.

Kısaca bu aşamada şu söylenebilir. Demokrasilerde üç önemli saç ayağı vardır. Birincisi siyasal katılma, ikincisi seçim, üçüncüsü ise hukuka uygunluktur. Suç işleyen, hukuka uymayan cezasını çeker. 

Evrensel hukukun olduğu ve demokratik ülkelerde seçilmişlerin görevden uzaklaşmalarının çeşitli yöntemleri vardır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dayakçı ve tecavüzcü HDPKK 25 Temmuz 2020 | 76 Okunma Ayasofya Camii ibadete açıldı! 17 Temmuz 2020 | 124 Okunma Sosyal medyama dokunma! 07 Temmuz 2020 | 133 Okunma Libya petrolünün peşinde! 26 Haziran 2020 | 2.389 Okunma SULTAN AHMET DE MÜZE OLSUN! 20 Haziran 2020 | 218 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar