Seçimle gelen seçimle mi gider?

Seçimle gelen seçimle mi gider? Evet Demokrasilerde normal şartlarda seçimle gelen seçimle gider. Bu önemli bir teamüldür. Ancak, demokrasilerde seçim ya da sandık tek belirleyici faktör değildir.

Seçimin yanı sıra çok önemli iki belirleyici husus daha vardır. Birincisi halkın karar alma mekanizmalarına medya, sivil toplum örgütleri, demokratik protestolar vb. araçlarla katılması, yani siyasal katılmada bulunması; ikincisi de seçilenlerin ya da yöneticilerin demokratik teamüller ve hukuk içinde iş ve işlemlerini yapması, kanunlara uyması, suç işlememesi ve teröre destek olmamasıdır.

Kısaca bu aşamada şu söylenebilir. Demokrasilerde üç önemli saç ayağı vardır. Birincisi siyasal katılma, ikincisi seçim, üçüncüsü ise hukuka uygunluktur. Suç işleyen, hukuka uymayan cezasını çeker. 

Evrensel hukukun olduğu ve demokratik ülkelerde seçilmişlerin görevden uzaklaşmalarının çeşitli yöntemleri vardır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ALTIN VURUŞ: "ARA, BUL, YOK ET" 12 Eylül 2019 | 70 Okunma SOYKIRIMCI VE ORMAN KATİLİ PKK 30 Ağustos 2019 | 31 Okunma Seçimle gelen seçimle mi gider? 22 Ağustos 2019 | 96 Okunma YERLİ ELEKTRİKLİ TRAKTÖR 08 Ağustos 2019 | 98 Okunma İKTİDAR PARTİSİ ANAP VE DYP OLUR MU? 29 Temmuz 2019 | 8 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar