S-400 HAVA SAVUNMA SİSTEMİ

S-400 bir hava savunma sistemidir. Adeta demir kubbe gibi. Türkiye havadan gelen veya gelecek saldırılar karşısında savunmasız olması, şiddetle ihtiyacı olması nedeniyle böyle bir sistemi satın alma yoluyla elde etme yöntemini...

S-400 bir hava savunma sistemidir. Adeta demir kubbe gibi. Türkiye havadan gelen veya gelecek saldırılar karşısında savunmasız olması, şiddetle ihtiyacı olması nedeniyle böyle bir sistemi satın alma yoluyla elde etme yöntemini seçti. Türkiye'nin hiç bir zaman hava savunma füze sistemi olmadı. NATO üyesi bir ülke olduğu için daha önce ciddi anlamda bir gerek de olmamıştı.

Ancak yakın tarihimizde 15 Temmuzda bu ihtiyacın zorunluluğunu ciddi manada hissetmiş, havada uçan bombardıman uçaklarını indirememiştir. 2011 Suriye krizinin patlak vermesinden sonra da DEAŞ tehdidine karşı NATO'dan, Almanya ve Hollanda'dan hava savunma sistemleri gelmiş, ancak onlar da iş görmemiş, ihtiyacı karşılamamış, bir süre sonra da sökülüp götürülmüştür.

S-400 Türkiye için olmazsa olmaz, hayati bir mesele ve mutlak bir zorunluluktur. Bu olmazsa evin çatısı yoktur, her türlü kış ve borana açıktır, hayatın idame ettirilmesi mümkün değildir.

 

Türkiye Obama döneminde Amerika'dan hava savunma  sistemi talep etmesine rağmen, müttefikinden alamadı. Çin'den almaya çalıştı, ancak kriter eksikliği nedeniyle iptal etti. En sonunda ihtiyacını karşılamak için 2017 yılında Rusya ile S-400 ler konusunda 2.5 milyar dolar karşılığında anlaştı. Anlaşmaya göre Türkiye ilk iki bataryasını doğrudan satın alacak, diğer iki bataryayı da teknoloji transferiyle birlikte  ortak üretecektir.

Anlaşma kapsamında ilk iki batarya artık bu hafta içinde Türkiye'ye getirilmeye başlayacak, süreç içinde, çalışır vaziyette konuşlandırılma, tam kurulum bir kaç ay içinde tamamlanacaktır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
EMPERYALİZMİN UŞAKLARI 19 Ekim 2019 | 24 Okunma BARIŞ PINARI HAREKATI 12 Ekim 2019 | 3 Okunma ALTIN VURUŞ: "ARA, BUL, YOK ET" 12 Eylül 2019 | 71 Okunma SOYKIRIMCI VE ORMAN KATİLİ PKK 30 Ağustos 2019 | 34 Okunma Seçimle gelen seçimle mi gider? 22 Ağustos 2019 | 97 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar