KEMİKSİZLER

Mayıs ayının üçüncü haftasında akıl sınırlarını fazlasıyla zorlayan iki gelişme oldu. Birincisi, eski (miş) bir siyasetçinin Rize İyidere'ye yapılacak stratejik ve bölgesel, iç ve...

Mayıs ayının üçüncü haftasında akıl sınırlarını fazlasıyla zorlayan iki gelişme oldu. Birincisi, eski (miş) bir siyasetçinin Rize İyidere'ye yapılacak stratejik ve bölgesel, iç ve dış ticarete yönelik lojistik liman için ihtiyaç duyulan özel taşın, sadece bölgede İkizdere'de olması nedeniyle, İkizdere'de açılacak taş ocağına yeşil ve doğayı, sözümona, korumak amacıyla oluşan lokal itirazlara destek için İkizdere'ye gitmesi ve orada halkın sorusuna cevap alamaması, bilgilenme hakkının hiçe sayılması, kelimenin tam anlamıyla halkla dalga geçilmesi ve vatandaşın yüzüne çemkirilmesi, korumalar tarafından halkın yumruklanması ve halkın tepkisi. Burada halkın tepkisinin iki nedeni vardı. Adı geçen Siyasetçi tarafından Cumhurbaşkanının bebek katili ve soykırımcı Netanyahu'ya benzetilmesi, diğeri de işbirliği yapılan "asrın siyaset önderinin" PKK çocuğu HDP ile açık ilişki ve iltisağı.

Mayıs ayında meydana gelen ikinci gelişme ise "karikatür karakterinin" "seçildiğimde beni herkes, hakaret etmemek kaydıyla, özgürce eleştirilecek…" demesi! Fıkra gibi değil mi? 

Bilindiği gibi demokrasi halkın kendi kendini yönetmesi; çoğulculuk, katılımcılık, çok seslilik; halkın siyasetçilere taleplerini iletmesi, soru sorması, bilgi alma hakkı, gerektiğinde hesap sormasıdır. Demokrasi diğer yönüyle de  demokratik teamüller ve hukuk çerçevesinde, küfür ve hakaret etmemek şartıyla, düşünce ve ifade özgürlüğü ile eleştiri hakkı ve hürriyetidir. 

Rize İkizdere olayına gelelim: İkizdere'de vatandaşın birisi eski(miş) siyasetçiye, soru sorma ve bilgilenme hakkını kullanarak, PKK çocuğu HDP ile aleni ilişkisi olanlarla neden ittifak kurduklarını sorarak açıklama yapar mısınız? şeklinde medenice soru soruyor. Yani vatandaş bilgilenme, soru sorma ve siyasetçiyi denetleme hakkını kullanıyor. Bu durum karşısında adı geçen, vatandaşla dalga geçiyor, onu aşağılıyor, sesini yükselterek adeta ona çemkiriyor ve "...megri megri…" diyor. Ardından da adı geçenin korkusuz koruması, kurşun askeri başka bir vatandaşın üzerine hunharca yumruk olup, adeta yağıyor. Sığ, basit, derinliksiz ve iğrenç görüntüler…

Adı geçen eski(miş) siyasetçi demokrasi, özgürlükler, eleştiri hakkı, halkın soru sorma ve bilgilenme hakkı diyordu değil mi? Nerede kaldı sizin özgürlükler ve eleştiri hakkınız? Demokrasinize ne oldu? Sizin demokrasiden anladığınız, soru soran ve demokratik tepkisini ifade eden vatandaşa hunharca YUMRUK ATMAK MI? Halkın üzerine kin, nefret ve öfke kusmak mı?

Yeşil ve doğa hassasiyetiyle İkizdere'ye, ekonomik gereklilik nedeniyle açılacak taş ocağını protesto amacıyla giden eski(miş) siyasetçinin, daha önce 40 yıldır Ülkenin ormanlarını hayvanice yakan PKK ve onun çocuğu HDP'ye tepki için tek laf ettiği duyuldu mu? Hayır! 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
VATAN HAİNLERİ 22 Haziran 2021 | 150 Okunma KEMİKSİZLER 08 Haziran 2021 | 576 Okunma VATAN HAİNLERİ 25 Mayıs 2021 | 296 Okunma TARIMSAL HASILA 19 Mayıs 2021 | 161 Okunma REALİTE-2 07 Mayıs 2021 | 81 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar