Faiz

Faiz borç olarak verilen para veya eşyanın geri alınırken, üzerine bir miktar ilavesi ile alınmasıdır. Günümüzde paranın para doğurması, sermayeden elde edilen kar...

Faiz borç olarak verilen para veya eşyanın geri alınırken, üzerine bir miktar ilavesi ile alınmasıdır.

Günümüzde paranın para doğurması, sermayeden elde edilen kar, sermayenin veya paranın satışı ya da kiraya verilmesi sonucunda elde edilen maddi kazanç anlamına gelir.

Felsefi, ahlaki, sosyolojik, dini ve ekonomik açılardan değerlendirilebilir.

Faiz eski Yunan medeniyetinde filozoflar tarafından kabul görmemiş, reddedilmiş ve yasaklanması önerilmiştir. Ahlaki, sosyolojik ve dini açılardan da tarihsel süreç içinde kabul görmemiş, yasaklanmış, haksız kazanç olarak görülmüştür. Zengini zenginleştirici, fakiri de fakirekeştitici, sosyolojik dengeyi bozucu bir faktör olarak nitelendirilmiştir. Kısaca tüm kitabi ve semavi dinlerde yasaklanmış, felsefi, ahlaki ve sosyolojik doktrinlerde kabul görmemiştir.

Kur'an'ı Kerim'de pek çok ayette açık ve net bir şekilde kesin olarak, haksız kazanca yol açtığı için yasaklanmış ve haram kılınmıştır. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
KEMİKSİZLER 08 Haziran 2021 | 570 Okunma VATAN HAİNLERİ 25 Mayıs 2021 | 294 Okunma TARIMSAL HASILA 19 Mayıs 2021 | 159 Okunma REALİTE-2 07 Mayıs 2021 | 81 Okunma REALİTE-1 27 Nisan 2021 | 109 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar