Faiz

Faiz borç olarak verilen para veya eşyanın geri alınırken, üzerine bir miktar ilavesi ile alınmasıdır. Günümüzde paranın para doğurması, sermayeden elde edilen kar...

Faiz borç olarak verilen para veya eşyanın geri alınırken, üzerine bir miktar ilavesi ile alınmasıdır.

Günümüzde paranın para doğurması, sermayeden elde edilen kar, sermayenin veya paranın satışı ya da kiraya verilmesi sonucunda elde edilen maddi kazanç anlamına gelir.

Felsefi, ahlaki, sosyolojik, dini ve ekonomik açılardan değerlendirilebilir.

Faiz eski Yunan medeniyetinde filozoflar tarafından kabul görmemiş, reddedilmiş ve yasaklanması önerilmiştir. Ahlaki, sosyolojik ve dini açılardan da tarihsel süreç içinde kabul görmemiş, yasaklanmış, haksız kazanç olarak görülmüştür. Zengini zenginleştirici, fakiri de fakirekeştitici, sosyolojik dengeyi bozucu bir faktör olarak nitelendirilmiştir. Kısaca tüm kitabi ve semavi dinlerde yasaklanmış, felsefi, ahlaki ve sosyolojik doktrinlerde kabul görmemiştir.

Kur'an'ı Kerim'de pek çok ayette açık ve net bir şekilde kesin olarak, haksız kazanca yol açtığı için yasaklanmış ve haram kılınmıştır. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Makam Aracı-Lojman-Misafirhane 22 Kasım 2020 | 236 Okunma Karabağ zaferi 13 Kasım 2020 | 172 Okunma Ateşli silahlar 10 Kasım 2020 | 100 Okunma Faiz 29 Ekim 2020 | 211 Okunma Zina 20 Ekim 2020 | 661 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar