Çok yönlü dış politika-2

Türkiye Amerika ile pek çok alanda sıkıntı yaşamaktadır. Soğuk savaş dönemi ve sonrasında Amerika Ülkemizde bekamıza kasteden tüm terör örgütlerine, ASALA ve PKK dahil, destek verdi. Amerika Ülkemizde...

Türkiye Amerika ile pek çok alanda sıkıntı yaşamaktadır. Soğuk savaş dönemi ve sonrasında Amerika Ülkemizde bekamıza kasteden tüm terör örgütlerine, ASALA ve PKK dahil, destek verdi. Amerika Ülkemizde cuntacılara ikide birde darbe yaptırdı, 15 Temmuz 2016 da FETÖ eliyle işgale kalkıştı, işgal girişiminden sonra FETÖ elebaşı ve yandaşlarını bize iade etmiyor, Irak ve Suriye'de DEAŞ'ı kurdu, el altından besliyor ve destekliyor, Suriye'de PKK'nın uzantısı ve aynısı PYD-YPG-SDG'yi Türkiye'nin açıktan tüm ikazlarına rağmen 20 bin tır ve 5 bin uçak dolusu silah ve muhimmatla, her türlü lojistik ve finans desteğiyle desteklemeye devam ediyor. S 400 gerginliği, F 35 krizi, Halk Bankası davası vb. pek çok kriz var, ABD ile aramızda. ABD Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri almasını istemiyor, üretiminde yer almasına rağmen F-35 savaş uçağını teslim etmek istemiyor, BM kararı olmamasına rağmen bağımsız bir ülke olarak İran'la ticaret nedeniyle, kendi yaptırım kararına uymaması gerekçe gösterilerek düzmece bir şekilde Halk Bankası davasını yürütüyor ve Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'yı tutuklu olarak elinde bırakıyor. 2018 yılı Ağustos ayında  döviz kuru üzerinden  operasyon çekiyor, Ülkemize ekonomik yaptırımlar  uyguluyor. Bütün bunları neden yapıyor? Türkiye'yi dize getirmek, teslim olmasını sağlamak, kendi çıkarları yönünde politika izlemesini sağlamak, Irak ve Suriye'de kuracağı İsrail'e kardeş terör devletini Türkiye'ye kabul ettirmek, güney sınırlarında enerji ve terör koridoru kurulması planlarına ses çıkarmamasını temin etmek vs. vs. vs.

 

Ancak, Türkiye bütün bunlara müsaade etmiyor, Amerika'nın bölgedeki oyunlarını bozuyor. Amerika da çıldırıyor. Mesele bu.

 

Türkiye bütün bunları Milli güç unsurlarına dayanarak, ayağı yere basarak; tek yanlı, statükocu ve pasif bir dış politika izlemeyerek; konu, olgu ve bölge bazlı değerlendirme ve çok boyutlu politika gerçeği temelinde dinamik, etkin, çok yönlü ve tam bağımsız dış politika izleyerek yapıyor. Her konuyu ayrı ve kendi özelinde değerlendirerek herkesle ve muhataplarıyla konuşarak, işbirliği imkanları oluşturarak yapıyor.

 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
BARIŞ PINARI HAREKATI 12 Ekim 2019 | 3 Okunma ALTIN VURUŞ: "ARA, BUL, YOK ET" 12 Eylül 2019 | 71 Okunma SOYKIRIMCI VE ORMAN KATİLİ PKK 30 Ağustos 2019 | 34 Okunma Seçimle gelen seçimle mi gider? 22 Ağustos 2019 | 96 Okunma YERLİ ELEKTRİKLİ TRAKTÖR 08 Ağustos 2019 | 98 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar