ANKARA ÇAYI

Ankara’nın içinden, tam ortasından bir Ankara çayı geçmektedir. Çubuk, Hatip ve İncesu çaylarının beslediği bu çayın uzunluğu yaklaşık 150 km’dir. Sakarya ırmağını...

Ankara’nın içinden, tam ortasından bir Ankara çayı geçmektedir. Çubuk, Hatip ve İncesu çaylarının beslediği bu çayın uzunluğu yaklaşık 150 km’dir. Sakarya ırmağını besleyen havzalardan bir tanesidir. Bu çay pek çok ilçeden geçmekte, başta Büyükşehir olmak üzere geçtiği ilçe Belediyelerini de sorunu, ilgilendirmektedir. Çay Mamak, Altındağ, Keçiören, Yenimahalle, Sincan, Ayaş, Beypazarı ve Nallıhan ilçelerinden geçmektedir.

Ankara çayı Türkiye'nin vitrini başkent Ankara'ya hiç ama hiç yakışmamaktadır. Adeta Başkentin yüz akı olması gerekirken, yüz karası durumundadır. Evsel atıklar, foseptik atıklar ve kanalizasyon suları çaya akmaktadır. Şehrin içinden geçen kısmının üçte ikisi kapatılmış, ancak Varlık mahallesinden geçen kısmı 13. yüzyıldan kalma tarihi Selçuklu köprüsünün bulunması nedeniyle kapatılmamıştır. Buradaki amaç tarihi köprünün görünürlüğünü ve belirliliğini sağlamaktır. Düşünce doğrudur, ancak Çay son derece pis, kirli ve özellikle yaz aylarında kötü koktuğu için tarihe ve kültüre, Çayın üstünün açık olması, yarar değil çok büyük zarar vermektedir, çağdışı bir tablonun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Yaz aylarında tarihi Akköprü’nün üzerinden kötü koku nedeniyle geçmek mümkün olmamaktadır.

Çayın üstünün kapatılması kirliliği ve kötü koku sorununu ortadan kaldıracak olmakla birlikte, sorunu çözmeyecek, sadece üzerini kapatacaktır. Bu da akılcı ve çağdaş bir çözüm modeli olmayacaktır.

Yaklaşık 4 sene önce Valilik ve Büyükşehir, ıslah çalışmalarının Belediye ve DSİ işbirliği ile Ankapark ve DSİ çalışmaları kapsamında sürdürüldüğünü belirtmişti. Ancak hiçbir çalışma yapılmadı, hiçbir ilerleme kaydedilmedi. Sorun aynen günümüzde devam etmektedir.

En son Hürriyet gazetesinin Ankara Ekinin 24 Nisan 2018 tarihli haberinde ASKİ Genel Müdürü, Çubuk barajından itibaren Ankara çayının 10 km lik kısmının 2 yıl içinde ıslah edileceği, evsel atık girişinin tamamen kesileceğini ifade etmektedir. Bu haberin ve çalışmaların ısrarlı takipçisi olacağız. Bakalım Ankara çayı Çubuk barajından itibaren Sincan’a kadar tamamen ıslah edilecek mi, kanalizasyon atıklarının Çaya girişi kökten kesilecek mi, Çayın Varlık mahallesinden geçen, Akköprü’nün bulundu açık kısmı Porsuk çayı gibi ıslah edilecek mi? Bu soruların cevaplarının sıkı takipçisi olacağız, çalışmaları ve gelişmeleri hep birlikte göreceğiz!

Sonuç itibariyle Türkiye’nin vitrini Başkent Ankara’nın tam ortasından geçen Ankara çayının kirliliği ve evsel atıkların akması nedeniyle çekilmez kokusu, rezalet, kepaze ve çağdışı bir tablo ortaya çıkarmaktadır. Ankara’nın itibarını fena halde zedelemektedir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
EMPERYALİZMİN UŞAKLARI 19 Ekim 2019 | 24 Okunma BARIŞ PINARI HAREKATI 12 Ekim 2019 | 3 Okunma ALTIN VURUŞ: "ARA, BUL, YOK ET" 12 Eylül 2019 | 71 Okunma SOYKIRIMCI VE ORMAN KATİLİ PKK 30 Ağustos 2019 | 34 Okunma Seçimle gelen seçimle mi gider? 22 Ağustos 2019 | 97 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar