ÇOK OKUNAN YAZARLAR

TÜRKİYE’DE TARIM VE HAYVANCILIK SORUNU-1

Zeki Özdemir
Zeki Özdemir İstiklal Gazetesi
14 Ocak 2018 | 89

Başlık ilginç. Tarım ve hayvancılığın kendisi bir sorun değil, ancak yaklaşık yüz yıldır olması gerektiği gibi yapılmaması, bilimsel metotlarla geliştirilememesi, dışa bağımlılığın her geçen gün ve yıl dramatik bir biçimde artması, Milletin geleceği açısından stratejik bir sorunsala dönüşmesi riskinin meydana gelmesi, yeterli düzeyde, gelişmiş toplumlarda olduğu gibi, modern tarım ve hayvancılık işletmelerinin bir türlü kurulamaması,olguyu bir soruna dönüştürmüştür.
Aslında bu sektöre yönelik söz konusu sorun bir ekonomik problem olmakla birlikte, ekonomik sorunlarla ele alınıp, derinlemesine ve analitik bir biçimde irdelenmesi ve değerlendirilmesi gereken bir konudur. Ancak mesele her geçen gün stratejik bir boyuta doğru gitmekte, gelecek nesilleri ilgilendiren bir hal almakta, gelecek nesillerin gıda ihtiyacı, arz güvenliği ve açlıkla karşı karşıya kalma veya kalmama ikilemine dönüşmüştür. Bu bağlamda soruna, analitik bir makaleyle değinmeden geçemeyeceğim.
Çünkü, dünyada enerji, ilaç ve silah sanayiinin yanı sıra insanoğlunu ilgilendiren, varoluşunu sağlayan en önemli yaşamsal ve stratejik sektörlerden birisi de su ile birlikte gıda ve gıda ihtiyacının karşılanması gelmektedir. Bu mesele son derece hayatidir. Olmazsa olmazdır. Su ve gıda olmadan insanoğlu yaşayamaz. Serbest piyasa ekonomisinde, klasik ve neoklasik ekonomik anlayışında karşılıklı üstünlük yada mutlak üstünlük teorisi denen bir kuram vardır. Küresel ekonomik düzende, küreselleşen dünyada ve ekonomilerin karşılıklı bağımlı olduğu köye dönüşen global dünyada milletlerin ve devletlerin üstün ve başarılı olduğu alanlarda üretim yapması, marjinal faydası yüksek olan ve daha ucuza ve yüksek kalitede &...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER