Silahların izi kaybedilmiş!

ABD’li yetkililer yıllar önce Irak’a göndermiş oldukları silahların “izini” kaybettiklerini açıklıyorlar.Pentagon tarafından görevlendirilen denetçi Irak’a gönderilen silahların akıbeti...

ABD’li yetkililer yıllar önce Irak’a göndermiş oldukları silahların “izini” kaybettiklerini açıklıyorlar.
Pentagon tarafından görevlendirilen denetçi Irak’a gönderilen silahların akıbeti hakkında “bir şey bilmediklerini” itiraf ediyor.
Bu itiraf aslında bize çok şey söylüyor.

Çünkü ABD bugün de bölgedeki terör örgütlerine “silah yardımı” yapmaya devam ediyor.
Özellikle de PYD ve YPG gibi terör örgütü PKK’nın uzantısı olan yapılanmalara sürekli silah sevkiyatı yapılıyor.
Bu tür yardımlara karşı çıkan Türkiye gibi ülkelere de gönderilen silahların envanterinin ellerinde olduğu ve izin verilen yer dışında kullanılmasına göz yumulmayacağı söyleniyor.
Irak’a gönderdiği silahların akıbeti hakkında bilgi sahibi olamayan Amerika PYD ve YPG gibi örgütlere gönderilen silahların nerede kullanıldığını nasıl bilecek?
Elbette onu da bilemeyecek ve birkaç yıl sonra yapacakları açıklamalarda bu silahların da “izini” kaybettiklerini itiraf etmek zorunda kalacaklar.

Aslında bu silahlar nerede kullanıldığı belli olmayan silahlar değil ki! Bu silahlar ortalığı karıştırmak ve bölgede savaşı sürdürmek için gönderilmiş olan silahlar.
Şimdi PYD ve YPG’ye “DEAŞ ile savaşsınlar” gerekçesiyle gönderiliyor ama biliniyor ki Irak’a gönderdikleri ve şimdi “izini” kaybettiklerini söyledikleri silahlar DEAŞ’in elinde.
ABD “ürettiği” silahları “kontrolü altındaki örgütleri” birbirleri çarpıştırarak “tüketmekten” başka bir şey yapmıyor.
Böylelikle “bir taşla iki kuş vurmuş” gibi oluyorlar.

Bir yandan üretim fazlası silahlar tüketiliyor bir taraftan da ABD’nin aslında “varlıklarından hiç hoşlanmadığı” insanlar birbirine kırdırılıyor.
Bir bakıma “düşman yok” ediliyor.

PYD ve YPG 100 TIR silah ile durduk yerde teçhiz edilmiyor.
Bu güçler bugün DEAŞ’e karşı kullanıldığı gibi yarın da ABD’nin sözünü dinlemeyen ülkelerin “baş ağrısı” haline gelmesi muhtemel güçler.
Yani Türkiye’ye “gözdağı vermeye” çalışıyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Pek de safmış! 27 Aralık 2017 | 134 Okunma Kısacık güne! 26 Aralık 2017 | 68 Okunma BM’den okkalı bir şamar! 25 Aralık 2017 | 71 Okunma BM Amerika’ya ne çekti? 23 Aralık 2017 | 59 Okunma Suriye’yi niye terk etmiyor? 22 Aralık 2017 | 84 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar