Y-CHP’nin ilk kurultayı

Yazının başlığındaki ifade bir eski CHP Milletvekiline ait.Bir dönem partinin omurgasını oluşturan ulusalcı kanat, seyircisiz ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun mutlak zaferi ile sonuçlanacağı bugünden belli...

Yazının başlığındaki ifade bir eski CHP Milletvekiline ait.

Bir dönem partinin omurgasını oluşturan ulusalcı kanat, seyircisiz ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun mutlak zaferi ile sonuçlanacağı bugünden belli olan kurultaya bu gözle bakıyor.

CHP'de bir dönemin sona erdiğini, partinin Abdullah Gül-Ali Babacan ikilisinden birinin olası Cumhurbaşkanlığı adaylığı için dizayn edileceğini artık havada uçan kuşlar bile biliyor.

Baykal döneminde partinin Grup Başkanvekilliğini yapan Kemal Anadol'un şu sözleri CHP'li muhaliflerin psikolojisini anlatmaya yeter de artar bile: Kurultay büyük üstat Alaattin Yavaşca'nın 'Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok. Bir yer ki sevenler, sevilenlerden eser yok' şarkısı ile açılsın!

CHP kulislerinde kurultay sonrasında bir ayrışma yaşanacağı, hatta yeni parti kurulacağı iddiaları yoğun bir şekilde konuşuluyor. 1990'larda solda DSP-SHP ve CHP vardı. 30 yıl sonra benzer bir tablonun ortaya çıkma ihtimali yeniden belirdi.

Tabi burada kilit isim Muharrem İnce… Kurultayda aday olmayacak. Gözü Cumhurbaşkanlığı seçiminde.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’nin anahtarı millette 08 Ağustos 2020 | 13 Okunma Fetret dönemi 06 Ağustos 2020 | 10 Okunma Kimmiş Atatürk düşmanları? 30 Temmuz 2020 | 19 Okunma Hoşgeldin Y-CHP 25 Temmuz 2020 | 31 Okunma Y-CHP’nin ilk kurultayı 23 Temmuz 2020 | 190 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar