Mesele darbeye direnmek

Bolivya’da püskürtülen darbe adeta bağıra bağıra geldi..Bolivya, 7 Ekim’den sonra Filistinlilere katliam uyguladığı gerekçesiyle İsrail ile ilişkileri kesen ilk ülke.

Bolivya’da püskürtülen darbe adeta bağıra bağıra geldi..Bolivya, 7 Ekim’den sonra Filistinlilere katliam uyguladığı gerekçesiyle İsrail ile ilişkileri kesen ilk ülke. Bu kararın ardından İsrail Dışişleri Bakanlığı, Bolivya hükümetini “HAMAS’ın yanında durup teröre teslim olmakla” suçlayan skandal bir açıklama yaptı.

Bolivya Devlet Başkanı Luis Arca, 8 Haziran günü Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü. İki liderin ele aldığı başlıklardan birinin de Bolivya’nın BRICS üyeliği olduğu ortay çıktı.Darbeler ülkesi Bolivya’da yeni bir darbe olması için yukardaki iki madde yeter de artar bile. Ancak asıl sebep bu iki maddeyle bağlantılı Lityum rezervleri.

Bolivya dünyanın en zengin lityum rezervlerine sahip ülkeler arasında. “Emperyalizmin yeni petrolü” denilen lityum yeşil dönüşüm ve elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla eskisinden çok daha stratejik bir maden haline geldi.Bu zenginliğin kontrolünün Putin ile baş başa görüşen, BRICS üyeliğini zorlayan ve İsrail’i Filistinlilere katliam uygulamakla suçlayan bir hükümetin elinde olmasına sözde medeni Batı göz yumamazdı. En iyi bildikleri şeyi yapıp bir darbe tezgahladılar ama ellerine yüzlerine bulaştırdılar.Bolivya örneği...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Uçurumun kenarından dönen ülke 16 Temmuz 2024 | 1.456 Okunma TÜSİAD’ın kayyum mesajı kime? 12 Temmuz 2024 | 1.486 Okunma Liyakat bahane mülakat şahane 09 Temmuz 2024 | 2.243 Okunma İş dünyası ırkçı saldırılardan memnun mu? 05 Temmuz 2024 | 1.253 Okunma MHP’yi kapatalım ittifakı 02 Temmuz 2024 | 2.427 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar