Beton dökülen kuyular

'Yandık, bittik lobisi' Türkiye'nin Karadeniz'de gaz bulmasından sonra yeni bir yalanı dolaşıma soktu. Efendim neymiş… Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nda (TPAO) bazı mühendisler siyasi görüşlerinden...

'Yandık, bittik lobisi' Türkiye'nin Karadeniz'de gaz bulmasından sonra yeni bir yalanı dolaşıma soktu.
Efendim neymiş… Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nda (TPAO) bazı mühendisler siyasi görüşlerinden dolayı zorla emekli edilmiş! Bu yüzden TPAO yeni sahalar arayamaz, bulsa da çıkartamazmış!
Pes ki ne pes… 80 yıllık milli bir kuruluşa attıkları iftiraya bak… TPAO yönetimine çağrımdır. Bu iddiaları dile getiren şahısların kendileri ve eşleri uzun yıllar TPAO'da çalışmış mıdır? Ve çeyrek asırlık hizmet sürelerinin ardından yakın bir tarihte kendi istekleriyle emekliye ayrılmışlar mıdır?
Lütfen bu bilgiyi kamuoyu ile paylaşsınlar.
Herkes bu anlamsız, gereksiz ve yersiz eleştirinin altında ne olduğunu görsün.
Ha mümkünse bir de bu arkadaşların TPAO'da çalıştıkları dönemde buldukları petrol ve doğalgaz sahaları açıklansın.
Bakalım çeyrek asır boyunca kim, ne yapmış?
TPAO gibi stratejik bir kurumu bu tip boş tartışmaların içine çekerek Karadeniz gazı nedeniyle yaşadıkları hazımsızlığı bastırmaya çalışıyorlar. O kadar gereksiz bir çaba ki bu… Bu ülke artık kendi öz kaynaklarıyla yapıyor ne yapıyorsa… Karadeniz'de bulunan gaz "Bizde petrol de yok, doğal gaz da' söylemini boşa çıkardı. Psikolojik sınır aşıldı.
Türk mühendislerin fikirlerine ve öngörülerine asla itibar edilmeyen, sadece yabancıların gösterdiği sahalarda sondaj yapılan dönemler geride kaldı.
İngiliz, Fransız ve ABD'li mühendisler eliyle yürütülen arama çalışmalarında yaşananlar ilerde filmlere konu olacak.
Bundan hiç şüpheniz olmasın.
Adamlar yıllarca Türkiye'de arama yaptılar… Gösterdikleri sahalarda ya hiçbir şey bulunamadı ya da bulunan rezervler ekonomik açıdan yetersiz olduğu için üzerine beton döküldü.
Ama onlar gerçekleştirdikleri sondaj ve arama çalışmaları için milyonlarca doları ceplerine koyarak ayrıldı Türkiye'den… Bu yöntemle nasıl büyük bir ranta zahmets...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yalan siyaseti 23 Ekim 2020 | 1.649 Okunma Enver Altaylı’nın görüştüğü siyasiler 22 Ekim 2020 | 1.666 Okunma Klinik vaka 08 Ekim 2020 | 362 Okunma Kahvaltı yetmez Dark da izleyin 10 Eylül 2020 | 332 Okunma Ben de sizin elemanınızım! 05 Eylül 2020 | 563 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar