Sakın kendi kusurumuza bakmayalım!

Marksizm’dekine benzer bir determinizm, o kadar teferruatlı ve metodolojik tarif edilmemiş olmakla beraber, bizde de vardı. Bilimsel olanını kastetmiyorum. İlkel-komün, kölelik, fedolalizm, kapitalizm, sosyalizm şeklinde sıralanan tarihi...

Marksizm’dekine benzer bir determinizm, o kadar teferruatlı ve metodolojik tarif edilmemiş olmakla beraber, bizde de vardı.

Bilimsel olanını kastetmiyorum. İlkel-komün, kölelik, fedolalizm, kapitalizm, sosyalizm şeklinde sıralanan tarihi döngüyü kastediyorum.

İnsanlığın en sonunda kömünistlikte karar kılacağı, bu aşamada dünyadan kötülüğün kalkacağı düşüncesi, “Ahir zamanda İslam hakim olacak” düşüncesini biraz andırmıyor mu?

Bu döngünün doğru mu yanlış mı olduğunu tartışma ehliyetine sahip değilim. Ama, böyle bir düşüncenin bizim hayatımıza, bazen az, bazen çok etki ettiğini görebilecek durumdayım.

Peygamberimiz’den sonraki zaman, malum, ahir zaman.

Özellikle ‘ahir zaman’la ilgili rivayetlerde, kıyametten önce adaletin hakim olduğu bir devrin geleceğinden bahsediliyor.

Böyle rivayetler şuuraltımızda veya şuurüstümüzde yer etmiş olabilir.

O rivayetlerde bahsedilen zamana çok yakın mıyız acaba?

Şu anda Hicri 1439 senesindeyiz.

Bizim ilk gençlik yıllarımızda henüz 1400’e gelmemiştik.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yolsuzluğa karşı sürü bağışıklığı 19 Ocak 2022 | 152 Okunma Karar Gazetesi Yazarı Yusuf Ziya Cömer: ‘’Millet İttifakı’nın vakti daraldı’’ 17 Ocak 2022 | 752 Okunma Bu dünyadaki öteki dünya 16 Ocak 2022 | 73 Okunma ‘Bizimkiler’ her daim doğru değildir' 14 Ocak 2022 | 142 Okunma Yazık milletvekillerine! 12 Ocak 2022 | 920 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar