ABD’deki Gazze haberleri ya da ‘bekçi köpeğini beklemek’

Edward Said’in ‘Covering İslam’ında işaret ettiği iletişimsel gerçeklik, çarpıtarak haber verme, üstünü örtme, sansürün her türlüsü herhalde bütün zamanların...

Edward Said’in ‘Covering İslam’ında işaret ettiği iletişimsel gerçeklik, çarpıtarak haber verme, üstünü örtme, sansürün her türlüsü herhalde bütün zamanların gerçekliğidir.

Bir kitapta okumuştum. Mısırla Hititler arasında yapılan Kadeş savaşında Mısırlılar Firavunları 2. Ramses’in Hititler de kralları Hattuşili’nin galip geldiğini zannediyorlarmış. İki kral da ülkelerine döndüklerinde zafer ilan etmişler.

Mahsus ‘Covering İslam’ dedim. Edward Said Türkçeye Haberlerin Ağında İslam (Pınar Yayınları) adıyla merhume Alev Alatlı tarafından tercüme edilen kitabının girişinde ‘Covering’ kelimesinin aktarmak olduğu kadar üstünü örtmek anlamını de içerdiğini bu yüzden bu kelimeyi seçtiğini anlatıyordu. Bu anlatımı, kitabı okuyalı çok zaman oldu, şu anda tırnak içinde aktarmam mümkün değil.

Ama, Batı’da, bilhassa ABD’de Gazze soykırımının ana akım medyada aktarılış şekliyle ilgili dün okuduğum makale “Haberlerin Ağında İslam”ı hatırlamama vesile oldu.

Aynı Said’in tanımladığı gibi. Bir bakıma “Covering...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Türkiye Yüzyılı’nın köpek meselesi 24 Mayıs 2024 | 219 Okunma Gezen teori 22 Mayıs 2024 | 192 Okunma Mikrop kapmak gibi 20 Mayıs 2024 | 173 Okunma Engizisyon korkusu 19 Mayıs 2024 | 186 Okunma Endişeye mahal var 15 Mayıs 2024 | 301 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar