Türkiye, Endülüsleşme (tarihten silinme) tehlikesini önleyebilecek mi?

Türkler, Müslüman olduktan sonra tarihe girdiler. Müslüman olduktan sonra tarihin akışını değiştiren bir aktör konumuna yerleştiler. Sadece Türk tarihinin ya da İslâm tarihinin değil dünya tarihinin...

Türkler, Müslüman olduktan sonra tarihe girdiler. Müslüman olduktan sonra tarihin akışını değiştiren bir aktör konumuna yerleştiler. Sadece Türk tarihinin ya da İslâm tarihinin değil dünya tarihinin yönünü ve yörüngesini belirleyecek kadar tarihe yön verdiler.

BAŞKALARININ GÖLGESİNDE TARİH YAPILMAZ ELBETTE

Türklerin Müslüman olmadan önce de büyük devletler kurduklarını ama dünya tarihinin akışını şekillendirecek konuma yerleşemediklerini görüyoruz. Türklerin İslâm öncesi tarihi, Çinlilerle neredeyse birlikte yaptıkları bir tarih. Zaman zaman Çin’i istila ettiler, yönettiler ama Çin kültürü gibi bir kültür geliştiremediler.

Türklerin bu dönemdeki tarihlerinin Çin’in gölgesinde yaşandığını görüyoruz. Çinlileştiklerini. Daha sonra da Moğollaşacaklarını göreceğiz. Türklerin İslâm öncesinde insanlık tarihinin akışını değiştirecek birincil ve yaratıcı bir kültüre sahip olamadıklarını, daha çok diğer kültürlerden beslendiklerini, esinlendiklerini, sentezler yaptıklarını açıkça ve dürüstçe teslim etmemiz gerekir.

Türklerin Çin etkisindeyken Çinlileştiklerini, Moğol etkisindeyken...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ya olacağız; ya olacağız! Başka seçenek yok! 05 Haziran 2023 | 397 Okunma Kürt meselesinde İslâmî damar: Ülkemizin önünü açacak yeni bir koridor’a doğru… 04 Haziran 2023 | 534 Okunma İki asırlık takoz ve önümüzü açacak bir yol haritası 02 Haziran 2023 | 514 Okunma Fetih ruhu ve Fatih ile Necip Fazıl’ın medeniyet ufku 29 Mayıs 2023 | 542 Okunma Medeniyet / kardeşlik ruhunun yitirilmesi ve Türkiye’nin parçalanma tehlikesi! 28 Mayıs 2023 | 253 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar