Tarım ve gıda, bir millî güvenlik meselesidir artık!

Modernite, insanı tanrılaştırdı, Descartes’ın “buyruğu”na uyarak “tabiatın efendileri ve sahipleri” olma azmanlığı sergiledi ve tabiatı delik deşik etti.Modernite, insanın...

Modernite, insanı tanrılaştırdı, Descartes’ın “buyruğu”na uyarak “tabiatın efendileri ve sahipleri” olma azmanlığı sergiledi ve tabiatı delik deşik etti.

Modernite, insanın tanrılaşmasının adıdır; postmodernite ise ruhsuzlaşmasının ve yok olmasının.

Batı uygarlığı, modernite ile girdiği yolculukta, postmodernite ile geldiği noktada insanın önce Tanrı’yla ilişkisini, sonra tabiatla ilişkisini ve son olarak da hakikatle ilişkisini bozdu.

Batılılar her şeye hâkim oldular ama kendilerine, kendi hırslarına, açgözlülüklerine, azmanlaşmalarına hâkim olamadılar.

Rönesans, yeniden doğuşun adı değildi, ontolojik olarak yok oluşun başlangıcının adıydı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İşte bir maarif inkılabı taslağı.. 24 Ekim 2021 | 10 Okunma Bursa ve Konya’da umutlarımız yeşerdi, ülkemizin makus talihini nasıl yenebileceğimiz anlaşıldı! 22 Ekim 2021 | 1.112 Okunma İHL’ler bu ülkeye 100 sene daha kazandırabilecek mi? 18 Ekim 2021 | 466 Okunma Öncü kuşak ve medeniyet tasavvuru yolculuğumuz’un II. Anadolu Seferi (2) 17 Ekim 2021 | 135 Okunma Öncü kuşak ve medeniyet tasavvuru yolculuğumuz’un II. Anadolu Seferi (1) 15 Ekim 2021 | 173 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar