Suriye ve Mısır’la ilişkilerde kurt kapanı’nı bozmak!

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Yusuf Kaplan'ın bugünkü (19.08.2022)''Suriye ve Mısır’la ilişkilerde kurt kapanı’nı bozmak!'' başlıklı yazısı.

Türkiye, Suriye’de çok ahlâkî bir tavır takındı ve kendi insanlarını katleden zalim bir diktatörle ve ruhsuz rejimiyle ilişkilerini kopardı. Oysa çok iyi ilişkileri vardı Türkiye’nin Suriye ile.

Türkiye’nin tavrı, çok ahlaklı bir tavır. Ahlâklı bir dünyada yaşıyor olsak, dünya-ahiret gerçekte hak, hukuk, adalet hükümferma olsa, Türkiye’nin bu ahlâklı tavrı anlamlı olurdu. O yüzden Türkiye’nin bu tavrı, ahlâksız bir dünyada takdir edilmesi gereken ahlâklı bir tavır. Ama pek çok bakımdan yanlışları olan bir tavır. Bize pahalıya patlayan bir tavır.

Oysa Suriye’de Türkiye tuzak kurulmuştu. Tıpkı yüz yıl önceki gibi Osmanlı’yı tarihten uzaklaştıran Birinci Dünya Savaşı’na bir tuzakla girişimiz gibi Türkiye de 100 yıl sonra Türkiye’yi karanlık bir kuyunun içine fırlatan yeni bir tuzak kurulmuştu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye önce denge unsuru olmalı, sonra dengeleri belirleyen aktör 26 Eylül 2022 | 60 Okunma Türkiye önce denge unsuru olmalı, sonra dengeleri belirleyen aktör 26 Eylül 2022 | 203 Okunma İran’da neler oluyor? 25 Eylül 2022 | 1.009 Okunma Göçebe toplum'dan İslâm'a gebe yeni bir dünyaya.. 23 Eylül 2022 | 294 Okunma Dünya bize gebe, biz hakikate... 19 Eylül 2022 | 214 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar