Siyasal’ın iktidar olduğu yerde, fikir iktidar olamaz!

Yazının başlığı kendi intiharını gerçekleştiren modernitenin serüvenini özetliyor, aslında. Bu serüven, Batı uygarlığının palyaçosu gibi hareket eden bizim ülkemiz için daha fazla geçerli gibi görünüyor!

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği, çıkardığı Dil ve Edebiyat, Dil ve Edebiyat Araştırmaları, Olağan Şiir dergilerinden sonra Olağan Hikâye dergisiyle dergicilik hayatını zenginleştirdi.

Cuma günü, derneğin merkezi Eyüp’te Olağan Hikâye dergisinin tanıtım toplantısı vardı. Derneğin kurucusu Ekrem Erdem Bey’in daveti üzerine bu toplantıya gittik Mehmet Akif Soysal kardeşimle.

Dergilerin yöneticileri Ahmet Koçak, Üzeyir İlbak, Zafer Acar, Aykut Nasip Kelebek, Yunus Emre Özsaray ile yazarlarının katıldığı çok sade bir toplantı oldu. Öyle olacağı için gittim ben de.

Ekrem Bey, güzel bir açılış konuşması yaptı; dilimizin ve edebiyatımızın serencamını, derneğin bu süreçte üstlendiği rolleri özetledi özlü bir şekilde.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Geliyorum diyen felâket geldi, kapıya dayandı: Çocuklarımızı kaybediyoruz! Ey devlet, uyuma! 12 Temmuz 2021 | 4.481 Okunma Vahyî din, özgürlüğün kaynağıdır; beşerî dinler / ideolojiler,  köleleşmenin… 11 Temmuz 2021 | 109 Okunma Nebevî soluğun tarihi: Peygamberlerin rahmet şafağı 09 Temmuz 2021 | 186 Okunma İki tarz-ı nihilizm ve Endülüsleşme süreci 05 Temmuz 2021 | 294 Okunma Arkeolojik emperyalizm ve millî arkeoloji stratejisi ihtiyacı 04 Temmuz 2021 | 127 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar