Ramazan medeniyeti-1: Orucun benzersizliği

Bu yıl da Ramazan’ı buruk karşıladık. Pandemi, Ramazan’ımıza da darbe vurdu. Ramazan’ı doyasıya yaşayacağımız günlere kavuşmak dileğiyle, diyorum.Ramazan’ı bir medeniyet olarak...

Bu yıl da Ramazan’ı buruk karşıladık. Pandemi, Ramazan’ımıza da darbe vurdu. Ramazan’ı doyasıya yaşayacağımız günlere kavuşmak dileğiyle, diyorum.

Ramazan’ı bir medeniyet olarak düşünüyorum. Bu konuda yıllardır yazıyorum.

Ramazan, kişinin bilme, bulma ve olma yolculuklarının gerçeğe dönüştüğü manevî bir iklim. Medeniyet de zihinde, mekânda ve zamanda insan yeşertme ve yetiştirme yolculuğu.

Bu konuları çok yazdım. Orucun benzersizliği, oruç ayı boyunca insan yeşertme yolculuğunun enlemesine ve boylamasına, enfüste ve âfâkta gerçekleşmesine imkân tanıyor.

Bu ramazan bütün ramazan medeniyeti yazılarımı derli toplu yayınlamak istiyorum.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çağımızın dehası Fuat Sezgin Hoca’yı unutmadık, unutmayacağız… 01 Temmuz 2022 | 16 Okunma Pakistan seyahati izlenimleri… 27 Haziran 2022 | 497 Okunma Pakistan-Türkiye ilişkilerinin sınırları ve ufukları… 26 Haziran 2022 | 257 Okunma Üç Mahmud Efendi: Temelleri-Koyucu, Kurucu, “Koruyucu” 24 Haziran 2022 | 1.066 Okunma Kültür ç/ağ’ında iktidar olmak ve büyük ruh atılımı 20 Haziran 2022 | 181 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar