Pakistan üzerine düşünceler…

Pakistan, Hindistan ile birlikte 1947 yılında İngilizlerden bağımsızlığını kazanınca kuruldu. Sir Muhammed İkbal, bağımsız Pakistan’ın fikrî kurucusu, Cinnah da fiili kurucusu. O yüzden salonlarda...

Pakistan, Hindistan ile birlikte 1947 yılında İngilizlerden bağımsızlığını kazanınca kuruldu. Sir Muhammed İkbal, bağımsız Pakistan’ın fikrî kurucusu, Cinnah da fiili kurucusu. O yüzden salonlarda sağda Cinnah’ın, solda İkbal›ın fotoğrafları yer alıyor. Türkiye’de insan hiç olmazsa Mehmet Akif Ersoy’un fotoğrafı neden hiçbir yerde yok bu tür kurumlarda diye sormadan edemiyor.

İkbal, Pakistan’ın bağımsızlığını savunuyor sonuna kadar ama meselâ Mevdûdî karşı çıkıyor buna başlangıçta ama ok yaydan çıktıktan sonra o da bağımsızlıktan yana tavır alıyor.

Bağımsız, sadece Müslümanlardan oluşan bir toplum ve devlet fikri, çok güzel hatta büyüleyici! Ama Hindistan’ın parçalanmasının da çok hayra alamet bir fikir olmadığını, büyük bir tarihî yanılgı olduğunu söylemek gerekiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Müslümanların tarihten çekilmesiyle dünya neler kaybetti? 15 Ağustos 2022 | 380 Okunma “Dış güç” neresi, “iç güç” nereye düşer? 14 Ağustos 2022 | 149 Okunma İnsanın özgürleş/eme/me kapanı! 12 Ağustos 2022 | 210 Okunma Tarih bitmedi, yeni başlıyor… 08 Ağustos 2022 | 729 Okunma Medyatik kolonyalizm: Dünya böyle zulüm görmedi! 07 Ağustos 2022 | 113 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar