Küresel tek devlet ve popüler kültürün hükümranlığı...

Dünya tek devlete doğru gidiyor: 200 küsur devlet, çok değil en fazla 50 yıl içinde, sadece kâğıt üzerinde devlet olarak kalacak.Küreselleşme, yaklaşık çeyrek asır önce, ulus-devletlerin...

Dünya tek devlete doğru gidiyor: 200 küsur devlet, çok değil en fazla 50 yıl içinde, sadece kâğıt üzerinde devlet olarak kalacak.

Küreselleşme, yaklaşık çeyrek asır önce, ulus-devletlerin çöküşünü haber verecek işâretler göstermişti: İletişim ve ulaşım teknolojisinde yaşanan devrimler, kültürel ve entelektüel sınırların ortadan kalkmasına yol açtı.

POPÜLER KÜLTÜRÜN KÜLTÜRÜ GÖMDÜĞÜ BİR DÜNYA!

Bu süreci ekonomik küreselleşme hem hazırladı hem de patlattı!

Ekonomik senkronizasyon, kayıt-dışı ekonomileri kayıt altına aldı. Aslında bu, ulusal ekonomilerin, dünya ekonomisine çeki düzen veren küresel kapitalist güçler tarafından kontrol altına alınması anlamına geliyordu.

Ekonomik bağımsızlığın izafileşmesi ve buharlaşması demekti bu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Maskeler, maskeli balolar ve kobaylaşan insanlar... 18 Eylül 2020 | 309 Okunma İnsanlığın önünü açacak evrensel ruh: Hakikat medeniyeti ve üç ufku 14 Eylül 2020 | 234 Okunma İkinci medeniyet krizi, Gazâlî ve Peygamber’siz İslâm projesi 13 Eylül 2020 | 797 Okunma Toplumda sağduyu, insan ve vicdan duygusu yok edilmeye çalışılıyor! 11 Eylül 2020 | 226 Okunma Dünyaya film dili armağan edecek bir sinemamız olacak mı? (3) 07 Eylül 2020 | 193 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar