Dünya nerede, biz nereye koşuyoruz?

Çağımızın cins düşünürlerinden Deleuze, hocası Foucault için “Foucault, bize hiçbir şey öğretmemiş olsaydı bile, öğrettiği tek şey, onun büyük bir...

Çağımızın cins düşünürlerinden Deleuze, hocası Foucault için “Foucault, bize hiçbir şey öğretmemiş olsaydı bile, öğrettiği tek şey, onun büyük bir düşünür olarak saygıyla anılması için yeterdi: Başkaları adına konuşma haysiyetsizliğinden kaçınmak.”

Hocalar, böyle talebe isterler. Böyle talebeleri görünce bütün dünyalar onların olur, bütün dertlerini, sıkıntılarını unuturlar.

Foucault, iyi konuşuyor, hoş konuşuyor ama boş konuşuyor: Söylediği şeyin hiçbir karşılığı yok Batı’da zira. Batılılar bırakınız başkaları adına konuşmayı, başkalarına, açıkçası kendileri dışındaki hiçbir medeniyete hayat hakkı bile tanımadılar. İnsanlığın birikimi olan medeniyetleri durdurdular, kahir ekseriyetinin ise kökünü kazıdılar.

Şimdiyse, kendi kuyularını kazmakla meşguller. “Şimdiyse” dediğime bakmayın; kendi kuyularını...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
MTO Öncü Kuşak Anadolu seferlerine Sivas’tan ‘Besmele’yle başladık… 27 Eylül 2021 | 263 Okunma Öncü Kuşak ve medeniyet tasavvuru yolculuğu 26 Eylül 2021 | 159 Okunma Kur’ân’ın kuşatıcılığını, aklın sınırlayıcılığına hapsetmek! 24 Eylül 2021 | 541 Okunma Türkiye’nin epistemik köleleşme tarihi 20 Eylül 2021 | 520 Okunma Entelektüel cehâlet 19 Eylül 2021 | 434 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar