Bin yılı yeniden inşa edecek iki sarsılmaz sütun: Ehl-i Sünnet omurga ve irfânî derinlik

Tarihî günlerden, tarihin akışını şekillendirecek hâdiselerin yaşandığı büyük kriz dönemlerinden geçiyoruz...Büyük kriz dönemleri, aynı anda hem kırılma anlarıdır hem de...

Tarihî günlerden, tarihin akışını şekillendirecek hâdiselerin yaşandığı büyük kriz dönemlerinden geçiyoruz...

Büyük kriz dönemleri, aynı anda hem kırılma anlarıdır hem de yeniden kurulma zamanları.

Eğer yaşanan krizi bütün boyutlarıyla kavrayarak derinlemesine tahlil edebilirseniz, krizle gelen kırılma deneyimi, yıkımla değil yeniden kurulma yolculuğuna soyunmakla sonuçlanır.

Müslümanlar, tarihlerinin en zorlu buhranlarından birinin tam ortasından geçiyorlar. Tarihte yaşadıkları ikinci büyük medeniyet buhranı bu. Kısaca 3 Z formülü olarak özetlediğim bir buhran bu.

İki asırdır yaşadığımız bu ikinci medeniyet buhranını, Müslüman Zihni’ne, Müslümanca Yaşama Zemini’ne ve Müslüman Zamanı’na yeniden kavuşmamızı sağlayacak köklü bir medeniyet tasavvuru geliştirebildiğimiz zaman aşabiliriz ancak.

Bugün sizinle Altınoluk dergisinin Haziran sayısında yayımlanan yazımı paylaşmak istiyorum. Ne olup bittiğini, 2 asırlık serencamımızı özetleyen bir yazımı. Yazının tam metnine söz konusu dergiden ulaşabilirsiniz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye, kendi yolunu kendisi belirleyecek... 19 Temmuz 2019 | 364 Okunma Millet, devleti kurtardı; ama devleti kurmasına izin verilecek mi? 15 Temmuz 2019 | 1.538 Okunma S-400’lerin anlamı: Türkiye’nin istiklal ve istikbal sınavı 14 Temmuz 2019 | 1.944 Okunma 15 Temmuz rüzgârını, kalıcı bir ruha dönüştüremezsek... 12 Temmuz 2019 | 609 Okunma Tarihi, ekmek için değil hakikat için nefes alıp veren asil toplumlar yapar! 08 Temmuz 2019 | 468 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar