Bana diş geçirebilirsiniz artık!

Tıpkı her türlü totaliterizm biçiminde gözlendiği gibi

Bütün/lük fikrinin parçalanarak yitirildiği, parça’nın fetişleştirilerek kral tahtına yerleştirildiği “pornografik” / ayartıcı bir çağda yaşıyoruz.

Oysa bu, hayatı anlamsızlaştırmaktan ve anlama, kavrama, hikmet sahibi olma yetilerimizi kötürümleştirmekten başka bir işe yaramıyor. Böylelikle bir olguyu, bir durumu, bir bütün olarak algılayabilmemiz de, anlayabilmemiz de güçleşiyor.

Bütün/lük fikri, bir “şey”in, bütün yönleriyle kavranabilmesinin yegâne şartıdır. Bir şeyin özünü, kökünü, aslını idrak edebilmek, görebilmek, bütünlük fikrine sahip olabilmekle mümkün: Bir şeyin özü kavranmadan, hiçbir yüzü hakkıyla kavranamaz çünkü.

PARÇA-BÜTÜN İLİŞKİSİ

Parça-bütün ilişkisi, kesret-vahdet ilişkisidir aslında. Bütün varsa, parça da vardır zaten....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ramazan medeniyeti-2: Alelade’den fevkalade’ye bir fetih ve bütünleşme şiiri 19 Nisan 2021 | 182 Okunma Kıbrıs’ın bugünü, Türkiye’nin yarını olmasın istiyorsak... 18 Nisan 2021 | 462 Okunma Ramazan medeniyeti-1: Orucun benzersizliği 16 Nisan 2021 | 177 Okunma Batı uygarlığının da Batı tehlikesi’nden kurtarılması gerekiyor! 12 Nisan 2021 | 191 Okunma Laiklik dogma'sı ve “sopa”sı... 11 Nisan 2021 | 319 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar