Amerika’nın kaderi ve dünyanın geleceği

Dünyaya Amerika çeki düzen veriyor şu anda. Fakat Amerika’nın içerden çatırdaması ve iç savaşın eşiğine sürüklenmesi, dünya üzerindeki hegemonya konumunu kaybetmesi kaçınılmaz. Hiçbir şey kendine ait değil çünkü. Her şey yapay. Her şey sahte.

Çağ, Batı demek, Batı uygarlığı demek. Avrupa, kurucusu; Amerika ise koruyucusu.

Çağ üzerinde düşünmek, Batı üzerinde, Batı hegemonyasının tezahürleri ve dünyanın geleceği üzerinde düşünmek demek.

Dünya tarihini Batılılar yapıyor iki asırdır. Tarihin yapılmasında Batı uygarlığının dışında hiçbir medeniyetin belirleyici rolü yok: İki asırdır sadece Batılar “üretiyor”, bütün dünya da “tüketiyor”.

Düşünceyi, hayatı, kültürü, sanatı, siyaseti, kısacası hayatın sürmesini sağlayan teorik ve pratik her şeyi, sadece Batılılar geliştiriyor, bütün dünya da tepe tepe tüketiyor –tabir câizse.

Öyle değil mi?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sünnîler, tarihlerinin en ürpertici entelektüel sefaletini yaşıyorlar! 18 Ocak 2021 | 1.826 Okunma Teopolitik stratejiler ve İran’ın öne çıkarılması! 17 Ocak 2021 | 2.049 Okunma Dünyayı aptallaştırıyorlar! 15 Ocak 2021 | 2.017 Okunma Dijital emperyalizm çağı: Ağ’lardan icat kaoslar ve Mutlak Sahte’nin zaferi! 11 Ocak 2021 | 618 Okunma Köklü medeniyet tasavvuru ve yabancılaşmış üniversite tasallutu 10 Ocak 2021 | 523 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar