Türkiye gerçekten büyüdü mü?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun geçen hafta açıkladığı büyüme oranları büyük tartışmaları da beraberinde getirdi.Açıklanan verilere göre Türkiye ekonomisi 2018 yılının ilk...

Türkiye İstatistik Kurumu’nun geçen hafta açıkladığı büyüme oranları büyük tartışmaları da beraberinde getirdi.

Açıklanan verilere göre Türkiye ekonomisi 2018 yılının ilk çeyreğinde %7,4 büyüyerek OECD ülkeleri arasında birinci sırada yer alırken G20 ülkeleri arasında da ikinci sırada yer aldı.

Büyüme verileri üzerinden yapılan tartışmalar genellikle ekonominin büyümediğini, hesaplamaların gerçekleri yansıtmadığı iddiasıyla başlıyor.

Peki, büyüme nasıl hesaplanıyor?

Bu soruya cevap vermeden önce büyüme verilerinin açıklandığı ve ekonomik terim olarak sürekli karşımıza çıkan Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla kavramına bakalım. Sonrasında adım adım büyümenin gerçekliğini birlikte inceleyelim.

Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla, bir ülke sınırları içerisinde belli bir zaman içinde (çeyrek dönem yani üçer aylık periyotlarda ve yıllık olarak inceliyoruz genellikle), üretilen tüm nihai mal ve hizmetlerin para birimi cinsinden değeridir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünya Değişirken Yapılması Gerekenler... 03 Eylül 2018 | 6.811 Okunma Yüz Yılın Fırsatı 27 Ağustos 2018 | 75 Okunma Artık yüzyüzeyiz 20 Ağustos 2018 | 4.540 Okunma Türkiye’nin bazı gerçekleri 13 Ağustos 2018 | 359 Okunma Enflasyon sorunu nasıl çözülür? 06 Ağustos 2018 | 2.439 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar