Milli Güvenlik Ekonomik Güvenlikten Geçer

İki binli yılların başında ABD’de bulunan İkiz Kuleler olarak da bilinen Dünya Ticaret Merkezi’ne yapılan terör saldırısının ardından dünya siyasal bir dönüşüm sürecine...

İki binli yılların başında ABD’de bulunan İkiz Kuleler olarak da bilinen Dünya Ticaret Merkezi’ne yapılan terör saldırısının ardından dünya siyasal bir dönüşüm sürecine girdi.

İlerleyen yıllarda yine ABD merkezli başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan küresel finans krizi sonrasında da ekonomik dönüşüm süreci başladı.

Gerek siyasi gerekse ekonomik dönüşüm süreci oldukça gergin bir şekilde devam ederken ülkeler ve ülke büyüklüğündeki şirketler oluşacak yeni sistemde güçlü bir konuma sahip olabilmek için mücadele etmeye başladı.

Ülkeler, krizden nasıl çıkacaklarının hesabını yaparken kurtuluşu korumacı politikalarda buldu.

Merkez Bankaları daha önce uygulanmamış politikalar uygulamaya başladı ancak bu defa da küresel ekonomi adeta kördüğüm oldu.

Kriz sonrasında küresel ekonomi hali hazırda daralırken korumacı politikalarla birlikte iyice açmaza girdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünya Değişirken Yapılması Gerekenler... 03 Eylül 2018 | 6.811 Okunma Yüz Yılın Fırsatı 27 Ağustos 2018 | 75 Okunma Artık yüzyüzeyiz 20 Ağustos 2018 | 4.540 Okunma Türkiye’nin bazı gerçekleri 13 Ağustos 2018 | 359 Okunma Enflasyon sorunu nasıl çözülür? 06 Ağustos 2018 | 2.439 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar