Kördüğümün çözümü

Uluslararası ilişkileri belirleyen en önemli unsur, güçtür. Güçlü olmak için ise bağımsız olmak gerekir. Yani kendi kendine yetebilirliktir.Askeri kapasiteden ekonomik kapasiteye teknolojik kapasiteden siyasi iradeye her alanda...

Uluslararası ilişkileri belirleyen en önemli unsur, güçtür. Güçlü olmak için ise bağımsız olmak gerekir. Yani kendi kendine yetebilirliktir.

Askeri kapasiteden ekonomik kapasiteye teknolojik kapasiteden siyasi iradeye her alanda kendi kendine yeten ülkeler güçlüdür.

Türkiye, son yıllarda başta savunma sanayinde olmak üzere bağlantılı sektörlerde yerlilik oranını artırıyor. Bunun en büyük faydasını gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yürütülen terör operasyonlarında gördük.

Özellikle savunma sanayimizde kendi kendine yetebilirlik, ciddi manada önemlidir. Askeri güçteki kendi kendine yetebilirlik kadar ekonomik ve teknolojik unsurlarda da bu husus önemlidir.

Türkiye’ye karşı uygulanabilecek herhangi bir yaptırım veya ambargo gibi durumlarda başta savunma sanayi olmak üzere tarım ve enerji sektörlerindeki kendi kendine yetebilirlik hayati önem taşımaktadır. Çünkü bugün yaşadıklarımız asıl büyük güç savaşının hazırlıklarıdır. Peki, asıl büyük güç savaşı nerede mi olacak?

Devam edelim…

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünya Değişirken Yapılması Gerekenler... 03 Eylül 2018 | 6.811 Okunma Yüz Yılın Fırsatı 27 Ağustos 2018 | 75 Okunma Artık yüzyüzeyiz 20 Ağustos 2018 | 4.540 Okunma Türkiye’nin bazı gerçekleri 13 Ağustos 2018 | 359 Okunma Enflasyon sorunu nasıl çözülür? 06 Ağustos 2018 | 2.439 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar