Dünya Savaşının Ekonomi Cephesi

Dünyada olup bitenleri anlamak istiyorsak parayı takip etmeliyiz.Parayı takip ettiğimiz zaman günümüzde yaşanan başta askeri olmak üzere birçok alandaki çatışmanın ardındaki gerçeği görmeye...

Dünyada olup bitenleri anlamak istiyorsak parayı takip etmeliyiz.

Parayı takip ettiğimiz zaman günümüzde yaşanan başta askeri olmak üzere birçok alandaki çatışmanın ardındaki gerçeği görmeye başlarız.

**

Altın Standardı sistemi yıkıldıktan sonra ülkeler arasında tam anlamıyla belirli kurallara dayalı resmi bir uluslararası para sistemi oluşturulamamış, oluşturulan sistem ise kendinden öncekiler gibi bütün ihtiyaçlara cevap verecek nitelikte olmamıştı. Uluslararası para sistemi üzerinde kontrol ve gözetimin azalması sebebiyle 2008 krizinin üzerinden on yıl geçmesine rağmen etkilerinin hâlâ devam etmesine neden oldu.

2008 yılında başlayan ve hala devam etmekte olan Kur Savaşı’nın ilk cephesini ABD ve Çin oluşturuyor. Aslında dolar ile yuan arasındaki çatışmanın uzun yıllardır sürdüğünü söyleyebiliriz.

ABD’nin tüketici ve borçlanan, Çin’in ise üretici ve tasarruf eden konuma gelmesiyle beraber Çin’in hegemonik gücü artmaya başladı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünya Değişirken Yapılması Gerekenler... 03 Eylül 2018 | 6.811 Okunma Yüz Yılın Fırsatı 27 Ağustos 2018 | 75 Okunma Artık yüzyüzeyiz 20 Ağustos 2018 | 4.540 Okunma Türkiye’nin bazı gerçekleri 13 Ağustos 2018 | 359 Okunma Enflasyon sorunu nasıl çözülür? 06 Ağustos 2018 | 2.439 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar