Engin ‘Hepileri’

Atv'nin yaza damga vuran dizisi Kimse Bilmez'de 'Uygar' karakterini canlandıran Engin Hepileri, yıllardır göz hapsine aldığım, dikkatle takip ettiğim oyunculardan biriydi. Mektepliydi. 18 yaşında Devlet Tiyatroları'nın üç...

Atv'nin yaza damga vuran dizisi Kimse Bilmez'de 'Uygar' karakterini canlandıran Engin Hepileri, yıllardır göz hapsine aldığım, dikkatle takip ettiğim oyunculardan biriydi. Mektepliydi. 18 yaşında Devlet Tiyatroları'nın üç oyununda rol almıştı. Pek çok sinema filmi ve televizyon dizisinde oynamış ama tiyatroyla bağını asla kopartmamış, hatta kendine yönetmenlik kariyeri de edinmişti. Ama bu kez rolü çok zordu.
Çünkü 'Uygar', köşeli olmayan, gri bir karakterdi. İzleyicinin kafasında sürekli soru işareti yaratıyordu, "Bu adam gerçekten kötü ruhlu mu, yoksa sevdası yüzünden mi yoldan çıktı?" diye... Gönlünü kaptırdığı 'Sevda'nın ailesine yardım etmiş, onların onayını almış, sevdiği kadının bir dediğini iki etmemişti. Ama bütün bunlara rağmen sevdiğini evliliğe bir türlü razı edememişti. Bir gün 'Ali Hoca'nın (Keremcem) 'Sevda'yı elinden alma tehlikesi belirince zıvanadan çıktı. Aşkı, ihtirasa dönüştü.
Olmadık komplolara girişti, hatta katil olmayı bile göze aldı.
'Uygar', aslında bu aralar sıkça gazetelerin üçüncü sayfalarına ve haber bültenlerine konu olan, sıradan bir aşıkken saplantılı bir sapığa dönüşen insanların değişim süreçlerini gözler önüne seren adeta bir laboratuvar çalışması.
Böylesine önemli ve zor bir rolü üstlenmek için ise sağlam bir oyunculuk altyapısına ihtiyaç var. 'Uygar'ın bu kadar 'sahici' olmasında Engin Hepileri'nin oyunculuk gücünün büyük payı olduğuna inanıyorum.
Engin Hepileri kadar soyadını hak eden bir oyuncu var mı bilmem. Çünkü onu ne zaman izlesem, bir öncekinden daha 'ileride' duruyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Temas yok ama adalet de yok 18 Ekim 2019 | 105 Okunma Sunucunun çocuğu neden stüdyoya girdi? 17 Ekim 2019 | 90 Okunma Savaş muhabirliğinin yeni yıldızı 16 Ekim 2019 | 90 Okunma Üç maymun: NATO, BM ve AP 15 Ekim 2019 | 85 Okunma Barış pınarı bize ne öğretti? 13 Ekim 2019 | 80 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar