Atatürk’e yürekleri yetmedi

BBC Earth kanalındaki Şahsiyetler (Orijinal adı Icons) adlı belgeseli ilk bölümünden itibaren haftalar boyunca kaçırmadan izledim.

Belgesel/yarışma; yüzyıla damgasını vuran, dünyayı değiştiren şahsiyeti belirlemeyi hedefliyordu. Röportajcılar, kendi seçtikleri adaylar hakkında bilgi topluyor, kendileri ya da yakınlarıyla röportajlar yapıyor, finalde de kendi sunumlarıyla seyircileri ikna edip temsil ettikleri adaya oy vermelerini sağlıyorlardı.
Sonunda final günü geldi çattı. Son yedi isim Nelson Mandela, Ernest Stackleton, David Bowie, Muhammed Ali, Pablo Picasso, Martin Luther King ve Alan Turing olarak belirlendi. Temsilcilerinin yaptıkları etkileyici sunumlar neticesinde İngiliz seyirciler, Almanların şifrelerini çözerek, İkinci Dünya Savaşı'nın müttefikler lehine sonuçlanmasında büyük pay sahibi olan ve modern bilgisayar yazılımlarının da babası olarak bilinen Alan Turing'i '20. Yüzyılın İkonu' olarak belirlediler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tarihin en kötü forması 20 Eylül 2019 | 139 Okunma Kadın bayrağının rengi Turkuvaz 19 Eylül 2019 | 49 Okunma Helal olsun bu kadınlara 18 Eylül 2019 | 63 Okunma ‘Güven Bana’ izleyicileri ikiye böldü 17 Eylül 2019 | 122 Okunma Olur mu hiç şampiyon? 15 Eylül 2019 | 67 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar