Atatürk ile Hitler arasındaki farklar

Aslında Mustafa Kemal Atatürk ile Adolf Hitler'i bırakın karşılaştırmak, aynı cümle içinde yan yana getirmek bile büyük günah.

 Gelin görün ki Alman devlet televizyonu ARD böyle bir yanlışa düştü. Geçen hafta yayınladığı belgeselde Atatürk ile Hitler'i bir tutmak gibi büyük bir terbiyesizliğin altına imza attı.
Şimdi sıra benim 'Belge'selimde... İşte Atatürk ile Hitler arasındaki 'dağlar kadar' farklar:
* Atatürk; gücünü, kudretini halkından alan, Cumhuriyet'i koruyup kollamayı her türlü menfaatin üzerinde gören devrimci bir liderdi. Hitler ise demokrasiden bihaber, baskıcı, faşist bir diktatördü.
* Hitler küçücük çocukların kafasına savaş ve katliam duygusunu yerleştirmek için 1933'te oyuncak fabrikalarına özel emir verip kurşun askerler, tanklar, toplar yaptırdı. Atatürk ise çocuklara barışçıl bir bayram hediye eden ilk ve tek lider oldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Duyma engellilerin feryadına kulak verin 25 Ocak 2020 | 52 Okunma Dede Efendi’yi nasıl bilirdiniz? 24 Ocak 2020 | 395 Okunma Yeter! Çocukları sömürmeyin artık 23 Ocak 2020 | 213 Okunma Türkiye’nin en etkin STK’ları: Müge ve Esra 22 Ocak 2020 | 160 Okunma Hey gidi günler... 21 Ocak 2020 | 545 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar