Karadelik

Dünya… Tarihte ilk kez “karadelik” fotoğrafı gördü.★Eşzamanlı sekiz teleskop tarafından görüntülenen karadelik, dünyadan üç milyon kat büyük, dünyadan 55 milyon ışık...

Dünya… Tarihte ilk kez “karadelik” fotoğrafı gördü.

Eşzamanlı sekiz teleskop tarafından görüntülenen karadelik, dünyadan üç milyon kat büyük, dünyadan 55 milyon ışık yılı uzaklıkta, M87 adı verilen bir galakside yeralıyor.

Karadelik denilen, aslında güneşten daha büyük kütleye sahip, eski bir yıldız…
İçindeki enerjisiyle dışındaki kütle çekimi arasındaki denge bozulunca, yani, iç enerjisi azalıp, dış çekimi baskın gelmeye başlayınca, çöküş sürecine giriyor.
Kendi etrafındaki dönüş hızı artıyor, hızlanıyor hızlanıyor hızlanıyor, oluşturduğu korkunç çekim kuvvetiyle, kendi içine doğru çöküyor, karadelik haline geliyor.
Bitmiyor… Doymak bilmeyen çekim gücü nedeniyle, etrafındaki her şeyi içine çekmeye başlıyor. Hiçbir şey ona karşı koyamıyor, direnemiyor. Karadelik tarafından yutulan her şey, gezegenler bile, atomaltı parçacıktan daha küçük bir hacme kadar sıkışıyor, eziliyor.
Neticede, karadelik’e dönüşen eski yıldız, sadece kendini yok etmekle kalmıyor, etrafını da yok ediyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Musakka ve antrikot 21 Nisan 2019 | 7.044 Okunma Can’ınız sağolsun değil mi! 20 Nisan 2019 | 7.359 Okunma Sabır imecesi 19 Nisan 2019 | 8.167 Okunma Beka öyle mi? 18 Nisan 2019 | 19.483 Okunma İstanbul murdar Ankara haram Adana mekruh İzmir zaten gavur 17 Nisan 2019 | 12.735 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar