Can’ınız sağolsun değil mi!

Soma'da 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın sanığı Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'a tahliye kararı verilmesi üzerine Sözcü Gazetesi yazarlarından Yılmaz Özdil, hayatını kaybeden madencilerin avukatlığını gönüllü olarak üstlenen ve şu anda hapiste olan Selçuk Kozağaçlı'nın sözlerini köşesine taşıdı...

“Bu bir kaza değil… Kazanın bilimsel tanımı, öngörülemez olmasıdır. Bu yüzden kaza deniyor. Öngörülebilir bir ölüm, öngörülebilir bir arıza, öngörülebilir bir kırılma, kaza olmaz. Çünkü öngörebiliyorsunuz. Kaza olması için beklenmedik olması lazım, tesadüfi olması lazım. Bu yüzden bu bir kaza değil.”

“Eski ve büyük bir maden burası, mülkiyeti hâlâ Türkiye Kömür İşletmeleri’nde, rödovans denilen bir yöntemle çalıştırılıyor. Özelleştirmeden, taşeronluktan biraz farklı, madenciliğe özel bir yöntem, mülkiyet Türkiye Kömür İşletmeleri’nde kalmaya devam ediyor, ‘buradan çıkardığın kömürü senden satın alacağım’ deniyor.”

“Buradan çıkarılan kömür, kaliteli kömür değil, çoğunlukla termik santralde kullanılıyor. Buradan yılda 10 milyon ton kömür üretiliyor, 7.5 milyon tonunu devlet satın alıyor, termik santralde kullanılıyor, geriye kalan 2.5 milyon tonu, himmet projesi çerçevesinde ücretsiz dağıtılan kömür, yine devlet satın alıyor, ücretsiz dağıtıyor.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hamza 23 Ekim 2019 | 2.423 Okunma Trump’ın gönderdiği tweetleri, S400’lerle karşılayabilir miyiz? 22 Ekim 2019 | 7.714 Okunma Gar’garaya gelmesin 20 Ekim 2019 | 4.609 Okunma Ateşkes yaparak destan yazdık! 19 Ekim 2019 | 8.616 Okunma Mektup 18 Ekim 2019 | 8.975 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum